kuchnia w stylu loft

Kuchnia w stylu loft

Czym się charakteryzuje styl loft?

Styl loft to połączenie przestronności z nowoczesnym ale nieco surowym lukiem. Wywodzi się z USA i narodził się tam w połowie XX w. Często we wnętrzach utrzymanych w tym stylu mamy duże okna, dzięki którym do wnętrza kuchni czy innego pomieszczenia dostaje się dużo światła. W tego typu kuchni występują również proste materiały jak cegła czy drewno. Nie ma tu dużej ilości dodatków, raczej panuje tu ład i minimalizm również w doborze kolorystyki - rządzi tutaj zwykle czerń, odcienie drewna i szarości. Kolory ścian również powinny być stonowane i dopełniać harmonii wnętrza.

Jak odróżnić styl loft od równie popularnego stylu industrialnego? Styl industrialny nawiązuje do wnętrz opuszczonych fabryk. We wnętrzach w tym stylu panuje surowość również w doborze materiałów. Mamy tutaj zimny beton, sporo stali. Często jako oświetlenie stosowane są tutaj reflektory lub metalowe lampy nawiązujące właśnie swoim charakterem do fabrycznych wnętrz.

Tak naprawdę oba te style zarówno loft jak i industrialny świetnie ze sobą współgrają i na wielu płaszczyznach przenikają. Bazując na ich połączeniu we wnętrzu, możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Dodatki do kuchni w stylu loft

Mimo, że kuchnie w stylu loft wydają się być nieco surowe, możemy je ocieplić dodatkami i nadać nimi indywidualny charakter wnętrzu. Bardzo popularnym trendem w stylu loft jest brak lamp. Co zatem mamy na suficie? Zwykle są to dekoracyjne żarówki z wyróżniającym się żarnikiem albo designerskie lampy wykonane np. z drewna. Również naturalne drewno świetnie sprawdzi się w kuchni loftowej. Może być ono zarówno w postaci dodatków jak i elementów zabudowy kuchennej.

Styl loft rządzi się swoimi prawami, dlatego warto postawić na dodatki utrzymane w jednej stylistyce i kolorystyce, aby nie zaburzyć harmonii odbioru.

Jakie meble kuchenne do kuchni w stylu loft

Wiadomo, styl stylem, ale w kuchni liczy się funkcjonalność. Zabudowa kuchenna w stylu loft powinna pasować do stylistyki a więc być prosta, niemal surowa, bez zbędnych ozdobników w postaci uchwytów do otwierania drzwiczek szafek. Mamy tutaj pełne fronty w szafkach, bez żadnych zdobień, frezów czy przeszkleń. Zwykle nasi klienci, którzy urządzają kuchnię w tej stylistyce, decydują się na zabudowę kuchenną pod sam sufit. Kolory szafek kuchennych powinny być jednolite - najlepiej w odcieniach czerni czy szarości rzadziej bieli. Rzadziej spotykany jest dobór np czarnych szafek dolnych z szafkami górnymi imitującymi drewno. Niezależnie jakie kolory szafek wybierzemy, do takiej zabudowy kuchennej polecany jest drewniany blat, który równocześnie ociepli wnętrze. Mile widziane są elementy ze stali.

Warto zauważyć, że jeśli zdecydujemy się na czarne meble w stylu loft, to kuchnia taka będzie wyglądać bardzo prestiżowo, poważnie. Pamiętajmy jednak, że ciemne fronty to również większa dbałość o ich czystość.

Mimo, że styl loft to duże i jasne przestrzenie, nadaje się on również do niewielkich kuchni w bloku. Taką kuchnie świetnie zaaranżować w przestrzeni pod schodami o ile takowe posiadamy. Warto zrezygnować z górnych szafek, które mogłyby przytłoczyć całość, na rzecz półek - zwykle czarnych metalowych lub stalowych.

To, co warto podkreślić, to rola sprzętu AGD. W zabudowach kuchni na wymiar, często zakrywamy zmywarki i lodówki frontami szafek. W stylu loft, sprzęt AGD to też element industrialny. Powinien być zatem widoczny i nadawać tego surowego wyglądu wnętrzu. Tutaj też nie musimy wstydzić się wszelakich rur, biegnących od kuchenki czy gdzieś pod sufitem. Będą one doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Okapu również nie chowamy w szafce i nie wybieramy tego minimalistycznego. Duży, widoczny okap w postaci tuby będzie świetnym uzupełnieniem kuchni w stylu loft. Wybierając sprzęt AGD, warto wybrać sprzęt stylizowane na retro.

Jakie ściany w kuchni w stylu loft?

Tutaj projektanci są zgodni. Jeśli urządzamy kuchnię w starym budownictwie, warto sprawdzić, czy pod warstwą farby nie kryje się piękna cegła i po oczyszczeniu będzie stanowić naturalną i niepowtarzalną ozdobę wnętrza. Jeśli jednak urządzamy kuchnię w nowym budownictwie, często wybieranym rozwiązaniem jest modny ostatnio beton architektoniczny ale również naturalne lica starych cegieł naklejane na ścianę.


Na blogu