Jak dokonać pomiaru kuchni pod meble kuchenne

meble kuchenne na wymiar

Dlaczego prawidłowy pomiar kuchni jest tak ważny?

Jeśli planujemy zmianę mebli kuchennych na nowe lub też myślimy o zamówieniu mebli kuchennych na wymiar, musimy dokonać pomiaru ścian. Wszystko po to, aby wiedzieć, czy nasze wymarzone meble się zmieszczą lub też aby wiedzieć jak zaprojektować wystrój wnętrza kuchni.

Warto wykonać dokładny pomiar wnętrza kuchni, gdyż od niego dużo zależy. Jeśli wymierzymy poszczególne ściany niedokładnie, może się okazać, że gdzieś coś się nie mieści lub zostaje sporo niewykorzystanej przestrzeni

Innym aspektem pomiaru jest to, że często klienci prosząc o wstępną wycenę, proszą o podanie ceny za m długości zabudowy kuchni. Zwykle staramy się unikać odpowiedzi na takie pytanie, gdyż na cenę zabudowy wpływa nie tylko wielkość, ale również materiał z jakiego wykonana jest zabudowa, elementy wykończeniowe czy akcesoria jakie możemy zamontować w meblach.

Co potrzebujemy do pomiaru kuchni?

Poza miarką, kątownicą oraz poziomicą, przyda nam się coś do pisania i kartka papieru.

Jak prawidłowo wykonywać pomiar ścian?

Wielu klientów myśląc o pomiarze ścian, myśli o wysokości ściany i jej szerokości. Jednak bazując na naszym doświadczeniu wiemy, że to nie do końca prawidłowa metoda. Często w trakcie montażu mebli okazuje się, że ściany są krzywe i nie trzymają założonego wymiaru na całej długości/wysokości. Dlatego my polecamy pomiar na wysokości szafek górnych, przestrzeni między szafkami oraz szafek dolnych. Niekiedy różnica w szerokości ścian w tych trzech miejscach wynosi kilka cm. Dobrze wykonany pomiar powierzchni pod meble kuchenne, pozwoli nam na etapie pracy stolarskiej lepiej dopasować meble pod konkretne pomieszczenie i tym samym skrócić czas montażu i niepotrzebnych nerwów na miejscu montażu.

W czasie pomiaru sprawdzamy również czy ściana jest prosta. Do tego celu najprościej użyć dość długiej poziomicy. Równość ściany kuchennej mierzymy w czterech punktach - na wysokości góry dolnych i górnych szafek, na wysokości blatu oraz ok 10 cm ponad podłogą.Niewielkie nierówności można dość prosto zniwelować czy to listwą czy też zawieszkami szafek. Przy większych nierównościach, najlepiej rozważać każdą sytuację indywidualnie

Skoro wiemy czy ściany są równe i tej samej szerokości na całej wysokości, powinniśmy sprawdzić, czy w kuchni zachowane są w rogach kąty proste.

Wszystkie wymiary nanosimy na rzut narysowany na papierze, dodając rozmieszczenie okien czy gniazdek, kanałów wentylacyjnych itp.

Przeraził Cię tak szczegółowy pomiar? Nie musisz robić od razu tak dokładnego pomiaru wnętrza kuchni. Na pierwsze spotkanie z firmą od mebli na wymiar czy też do pytań o wycenę danego projektu mebli kuchennych, wystarczą ogólne wymiary czyli wysokość i szerokość każdej ze ścian plus umiejscowienie okien wraz z ich odległościami od każdej ze ścian. Te bardziej szczegółowe pomiary, każdy wykonawca preferuje zrobić sam, aby uniknąć ewentualnych błędów i być pewnym, że pomiar kuchni został wykonany zgodnie ze standardami danej firmy. Zwykle dokonywane są one specjalistycznymi miarkami, często elektronicznymi, po podpisaniu umowy na wykonanie i montaż mebli kuchennych lub innego rodzaju mebli na wymiar.