Jak rozmieścić prawidłowo sprzęt AGD w kuchni na wymiar?

sprzet agd w kuchni na wymiar Dlaczego prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni jest tak ważne?

Właściwe rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni to klucz do sukcesu w funkcjonowaniu i ekonomiczności naszej wymarzonej kuchni. Jeśli źle rozplanujemy układ mebli i sprzętu AGD, czeka nas bezsensowne bieganie pomiędzy poszczególnymi sprzętami a także w skrajnych przypadkach, większe zużycie energii elektrycznej a to bezpośrednio przekłada się na stan naszego portfela.

W zależności od tego, jaki kształt ma nasza kuchnia czy też sama zabudowa, nieco inaczej będzie wyglądać rozmieszczenie w kuchni poszczególnych sprzętów.

Najbliżej wejścia do kuchni, powinniśmy umieścić lodówkę. Będzie nam łatwiej umieścić w niej zakupy.

Jeśli mamy zabudowę po obu stronach kuchni - tzn. stojąc przodem do zlewozmywaka mamy meble zarówno przed sobą jak i za soba, warto w takim wypadku zastosować tzw. trójkąt. W jego wierzchołkach powinny się znaleźć odpowiednio lodówka-zlewozmywak-kuchenka. Wtedy na stosunkowo małej przestrzeni, mamy szybki dostęp do najważniejszych sprzętów w kuchni.

W przypadku zabudowy kuchni na jednej ścianie, sytuacja jest prostsza. Kolejno, licząc od wejścia powinna znajdować się lodówka, następnie niewielki blat, na który możemy powyjmować potrzebne z lodówki produkty. Potem jest miejsce na zlew, gdzie produkty te spokojnie umyjemy. Za zlewem, powinien znajdować się nieco większy blat, tzw.blat roboczy. To tutaj będziemy przygotowywać nasze posiłki - siekać warzywa czy mięso. Potem następuje kuchenka, na której ugotujemy obiad. Logiczna ciągłość zostaje zachowana.

Warto więc dobrze przemyśleć ustawienie strategicznych sprzętów w kuchni czyli lodówki, kuchenki czy zmywarki.

Ergonomicznym rozwiązaniem jest umieszczenie możliwie blisko siebie zarówno zlewu jak i zmywarki, dzięki czemu bez problemu możemy zastosować jeden odpływ jak i jedno doprowadzenie wody.Takie rozmieszczenie ułatwia bardzo pracę. Wystarczy przynieść w okolice zlewu brudne naczynia i przy zlewie dokonać segregacji, które naczynia możemy umyć w zmywarce, a które myjemy ręcznie. Czasem również zachodzi konieczność spłukania brudnych naczyń, dzięki czemu unikniemy biegania po kuchni z kapiącymi, brudnymi naczyniami.

Ekonomiczne rozmieszczenie sprzętów w kuchni na wymiar

Przy rozmieszczaniu sprzętów w kuchni, trzeba pamiętać również o zaleceniach producentów co do ustawienia poszczególnych urządzeń AGD.Należy pamiętać, aby kuchenka czy piekarnik nie znajdowały się zbyt blisko lodówki, a sama lodówka posiadała wystarczająco dużo wolnego miejsca z tyłu urządzenia jak i ponad nim. Niedostosowanie się do takich podstawowych zaleceń producenta sprzętu AGD, może skutkować nie uznaniem gwarancji przez producenta.