meble kuchenne na wymiar

Jakie błędy najczęściej się popełnia wybierając meble kuchenne?

Zamawiasz meble do kuchni na wymiar, oczekujesz efektu wow, ale po pewnym czasie okazuje się, że to jednak nie to. Remont kuchni wraz z wymianą mebli kuchennych to dość spory wydatek, z tego powodu, nie decydujemy się na ten krok często. Wybierając nowe meble, warto kilka razy wszystko przemyśleć, aby finalnie nie żałować tego kroku.

Zapraszamy do artykułu, w którym przybliżamy najczęstsze błędy popełniane przy wyborze kuchennych mebli na wymiar oraz planowaniu kuchni.

Zły projekt koncepcyjny - zła ergonomia zabudowy kuchni

To rzecz od której powinniśmy zacząć myślenie o meblach kuchennych. Jakiego typu meble potrzebujemy w kuchni oraz jak je rozmieścić w pomieszczeniu, aby korzystanie z kuchni było przyjemne a nie frustrujące. Umieszczenie kuchenki daleko od zlewu może skutkować bieganiem od zlewu do kuchenki z naręczem mokrych warzyw w czasie gotowania i zachlapaniem podłogi. Rozmieszczenie sprzętu AGD w całym pomieszczeniu również nie jest bez znaczenia, gdyż nie każdy sprzęt może sąsiadować z innym. Zwykle zapomina się również o komforcie jaki niesie ze sobą blat roboczy. I w końcu o wysokości szafek dolnych, bo od nich zależy jak na jakiej wysokości będzie umieszczony blat roboczy co wpływa na komfort pracy w kuchni. Brzmi skomplikowanie? NIe do końca. Najlepiej pomyśleć, gdzie chcemy mieć przestrzeń do przechowywania, gdzie przestrzeń roboczą, czy mamy gdzie postawić ekspres do kawy czy elektryczny czajnik tak, aby w pobliżu mieć gdzie schować kubki, a może korzystamy z thermomixa, więc też warto zarezerwować na niego miejsce na blacie z prostym dostępem itd. Jeśli mamy dużo akcesoriów kuchennych i planujemy zabudowę aż pod sufit, to czy łatwo będzie nam się dostać do górnych półek. Czy więcej będziemy mieć szafek do przechowywania czy jednak zdecydujemy się na pojemniejsze szuflady.

W przypadku naprawdę niewielkich kuchni, gdzie bardzo łatwo popełnić błąd, dobrze jest skonsultować się z projektantem wnętrz, który tak zaprojektuje zabudowę, aby wykorzystać każdy wolny kawałek przestrzeni.

Kolor i faktura frontów mebli

Moda modą, ale warto zastanowić się, jakie fronty wybieramy do naszej kuchni. Jeśli sami gotujemy i kuchnia naprawdę jest używana, to musimy liczyć się z tym, że gdzieś prędzej czy później się coś zachlapie a na szafkach będą widoczne ślady rąk. Jeśli zdecydujemy się na ciemne fronty z fakturą, musimy pamiętać, że ciężej jest je wyczyścić. Czasem na frontach z fakturą, zanieczyszczenia potrafią się dostać między rowki frontu i nawet niewielki zaciek będzie wyglądał po jakimś czasie nieestetycznie. Pamiętajmy, że również na ciemnym kolorze frontów, wszelkie zacieki, których nie usunęliśmy od razu są zdecydowanie bardziej widoczne.

To samo tyczy się przestrzeni między szafkami kuchennymi. Często szczególnie w okolicy kuchenki czy zlewu, przestrzeń ta jest szczególnie narażona na ubrudzenie. Jeśli wybierzemy jasne kafelki z wykończeniem satynowym czy też popularne lico cegły, wszelkie pryśnięcia i chlapnięcia będą bardzo widoczne. Podobnie, jeśli zapomnimy o zabezpieczeniu ścian w pobliżu zlewu, ale już nie bezpośrednio pod szafkami - np z boku zabudowy. Są to powierzchnie w pobliżu zlewu, gdzie podczas mycia chlapie woda i choćbyśmy nawet najbardziej uważali, prędzej czy później na ścianach pojawią się nieestetyczne zachlapania.Możemy zabezpieczyć ściany specjalnymi farbami, przedłużając np kafelki na sąsiednią ścianę lub też kładąc tam szkło lacobel.

Oświetlenie

Bardzo często nasi klienci do oświetlenia w kuchni nie przywiązują większej wagi. Oświetlenie podszafkowe punktowe i światło górne, to czasem zdecydowanie za mało. Warto pomyśleć gdzie umieścimy źródła światła. ich rozmieszczenie powinno być dobrze przemyślane, aby przy gotowaniu czy przy używaniu blatu roboczego nie mieć źródła światła za sobą a raczej nad sobą lub przed sobą. Tylko dzięki takiemu ustawieniu światła, będziemy dobrze widzieć co robimy a całą przestrzeń pracy będzie dobrze doświetlona.

Wybór materiału na blat

Wielu naszych klientów decyduje się na blat wykonany z drewna. Drewniany blat kuchenny nie jest małym wydatkiem. Nadaje kuchni piękny klimat, ale niestety wymaga wiedzy i odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak trzeba postępować z drewnianym blatem, ile pracy wymaga jego okresowa konserwacja. W takim wypadku warto postawić na blaty będące imitacją drewna a nie wymagające takiej dbałości i pielęgnacji.

Nie myślimy o zapewnieniu odpowiedniej liczby gniazdek

Planując zabudowę kuchni wiele osób zapomina o gniazdkach, do których podłączamy sprzęt. Jeśli planujemy używać ekspres do kawy, mikrofalówkę, robot kuchenny, czajnik elektryczny czy inne sprzęty wymagające zasilania, potrzebujemy całkiem sporej liczby gniazdek, rozlokowanych w różnych częściach kuchni. Czasem zdarza się, że mamy już zabudowaną kuchnię pięknymi meblami na wymiar, a nie mamy gdzie podpiąć ekspresu do kawy czy tostera.

Pomagamy w podejmowaniu decyzji o wyborze mebli kuchennych

Pamiętaj, że decydując się na współpracę z firmą Benmax, na każdym etapie możesz liczyć na nasze wsparcie. W pierwszym etapie, kiedy opisujesz nam swoje oczekiwania i razem omawiamy twoją kuchnię marzeń, możesz liczyć na nasze wsparcie w postaci wskazówek i sugestii co do licznych dostępnych rozwiązań. Jeśli chcesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej projekt mebli kuchennych, wykonujemy również zabudowy kuchni na podstawie dostarczonych przez klienta projektów. Możemy również polecić profesjonalne studia projektowe.

Po garść inspiracji zapraszamy do naszej galerii mebli kuchennych na wymiar, gdzie prezentujemy gotowe meble kuchenne, zabudowy kuchni zrealizowane zarówno na podstawie wytycznych klienta jak i na podstawie projektów od biur projektowych, architektów wnętrz.


Na blogu