meble kuchenne na zamówienie

Jak dobrać kolor podłogi do mebli kuchennych na wymiar

Zwykle planując wygląd pomieszczenia w tym szczególnie kuchni, skupiamy się na takich ważnych elementach jak kolor ścian, płytek, kolor i stylistyka mebli czy dodatków. Warto pamiętać jednak o podłodze, o materiale z jakiego zostanie ona wykonana oraz o odpowiednio dobranej kolorystyce. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom i barwie, możemy otrzymać wnętrze o zupełnie odmiennym charakterze, czy też optycznie je powiększyć. Pamiętajmy, że podłoga jest naprawdę rzadko zmienianym elementem wnętrza, dlatego warto zadbać również o jej ponadczasowość i uniwersalność.

Zapraszamy do artykułu, w którym przybliżymy, na co zwracać uwagę przy wyborze koloru podłogi w kuchni.

Dobór koloru podłogi

Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, jaki kolor podłogi dobrać do mebli kuchennych czy mebli w salonie. Tak naprawdę kolor podłogi powinien zależeć od efektu jaki chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu, ale również od jego rozmiaru. W bardziej przestronnych wnętrzach możemy poszaleć z doborem koloru podłogi, w mniejszych, mamy pewne ograniczenia. Dekoratorzy proponują dwa nurty w takich wypadkach. Dobór podłogi w kolorze kontrastowym do koloru mebli oraz dobór podłogi w kolorze zbliżonym do koloru mebli.

Decydując się na wybór ciemnej podłogi do pomieszczenia, należy pamiętać, że raczej stosujemy ją w przestronnych pomieszczeniach. W mniejszych, może okazać się zbyt przytłaczająca. Do podłogi możemy również dobrać w takim samym kolorze zarówno drzwi i okna. Ciemna podłoga nadaje wnętrzu elegancji i wyjątkowości, jednak należy pamiętać, że nie jest łatwa do utrzymania w czystości. Na ciemnej podłodze niestety widać wszelkie pyłki czy plamki jak również często użytkownicy skarżą się na widoczność smug po jej umyciu.

Jasna podłoga polecana jest szczególnie do niewielkich wnętrz, gdyż jasny kolor optycznie rozświetli i powiększy pomieszczenie.

Jeśli nie czujemy się w temacie designu zbyt pewnie, zawsze kontrastowe zestawienie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Przy jednolitym kolorze podłogi i mebli niekiedy ważna jest gra detalami, a nie orientując się czy też nie posiadając wyczucia, trudno będzie uzyskać wyjątkowy efekt wnętrza.

Jaki kolor podłogi do jasnych mebli?

Jak wspominaliśmy nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dużo zależy od oczekiwanego efektu. Do jasnych mebli będzie dobrze pasować zarówno jasna podłoga (takie zestawienie jest hitem w aranżacji wnętrz), podłoga w kolorze drewna jak i podłoga ciemna. Na tle ciemnej podłogi jasne meble zostaną wyeksponowane, będą bardzo rzucać się w oczy. Z kolei jasna podłoga i jasne meble to świeżość we wnętrzu oraz jego optyczne powiększenie.

Jaki kolor podłogi do ciemnych mebli?

I znów nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszej wizji i wielkości pomieszczenia. Ciemne meble i ciemna podłoga nadadzą wnętrzu klimat tajemniczości, elegancji, czy też nawet orientu. Jasna podłoga do ciemnych mebli to znów podkreślenie mebli, wydobycie ich głębi. Jasna podłoga spowoduje, że wnętrze nie będzie ciężkie.

O czym pamiętać wybierając materiał z jakiego będzie wykonana podłoga?

Materiał z jakiego wykonana jest podłoga powinien być dość dokładnie przemyślany. Czasem możemy popaść w pułapkę i skupić się tylko na wyglądzie podłogi, gdy tak naprawdę jej funkcjonalność powinna odgrywać wiodącą rolę. Do pomieszczeń narażonych na działanie wody jak kuchnia czy łazienka, nie polecamy na podłogę parkietu, a raczej coś odpornego na działanie wody. Świetnie sprawdzą się tutaj płytki, które znajdziemy w takim wyborze kolorów i kształtów, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak dobrać kolor mebli na wymiar do podłogi

Czasem kupujemy mieszkanie czy dom z podłogą, która nam się podoba lub nie mamy środków na jej zmianę. Wtedy stajemy przed dylematem, jaki kolor mebli dobrać do konkretnego koloru podłogi. Postępujemy analogicznie jak opisano powyżej. Przy wyborze kolorystyki mebli na wymiar czy też gotowych, do podłogi możemy kierować się złotą zasadą kontrastu. Czasem dużo osób nie ma wizji ostatecznego charakteru wnętrza, jednak np. podoba im się konkretny typ podłogi np. drewno egzotyczne. Jeśli nie mamy za bardzo pomysłu, to kontrast sprawdzi się idealnie. Do ciemnej podłogi wybieramy jasne meble - biele, beże. Taki kontrast jest zawsze na czasie i jest dość bezpiecznym rozwiązaniem.

Po garść inspiracji zapraszamy do naszej galerii mebli kuchennych na wymiar, gdzie prezentujemy gotowe meble kuchenne, zabudowy kuchni zrealizowane zarówno na podstawie wytycznych klienta jak i na podstawie projektów od biur projektowych, architektów wnętrz..


Na blogu