Na jakiej wysokości umieszczać blaty w meblach kuchennych

wysokość blatu w meblach na wymiar

Meble kuchenne na wymiar górą!

Meble na zamówienie mają wiele zalet, o których pisaliśmy już nie raz. Dzisiaj przyjrzymy się meblom kuchennym, najczęściej zamawianym przez naszych klientów.

Zaletą zabudowy kuchennej zrobionej na wymiar, jest jej pełne dostosowanie do naszych potrzeb i oczekiwań. I nie chodzi tu o to, aby meble sięgały dokładnie od ściany do ściany w naszych niewymiarowych wnętrzach, ale również o to, aby były funkcjonalne.

Z dużym problemem odnośnie mebli kuchennych spotykają się osoby o nietypowym wzroście - bardzo niskie lub bardzo wysokie. O ile jeszcze niskie osoby mogą wchodzić na drabinkę, aby sięgnąć po puszkę herbaty schowaną w wiszącej szafce, o tyle ciężko im będzie przygotować w komfortowych warunkach, posiłek na blacie roboczym. Z kolei osobie wysokiej, ciężko będzie kroić warzywa czy chleb na blacie z rękami ugiętymi pod nieodpowiednim kątem.

Idealnym rozwiązaniem dla takich osób są meble na wymiar, których wysokość a tym samym wysokość na której zlokalizowany jest blat roboczy, może być w pełni zoptymalizowana pod potrzeby klienta.

Standardowa wysokość blatu roboczego w meblach kuchennych

W tradycyjnych meblach kuchennych z salonu meblowego, blat umieszczony jest zwykle na wysokości 86 cm. Jest to odpowiednia wysokość dla osób o wzroście 168-175 cm, aby nie zginać nadmiernie kręgosłupa czy też nie trzymać rąk pod nieodpowiednim kątem. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jakiej wysokości sprawdzi się blat roboczy w naszej kuchni, warto wybrać szafki, które umieszczone są na regulowanych nóżkach. Sprawdzi się to szczególnie w sytuacji, kiedy w domu mieszkają osoby o zróżnicowanym wzroście i ciężko utrafić optymalną wysokość blatu. Dzięki regulacji, metodą prób i błędów, można dobrać optymalną wysokość blatu.

W sytuacjach nietypowego wzrostu, warto również pamiętać o odpowiedniej odległości szafek wiszących nad szafkami stojącymi. Zwykle odległość ta wynosi 50-60 cm, ale powinna zostać dostosowana do wysokości użytkowników kuchni.

Coraz popularniejsze stają się blaty dostosowane do pracy w pozycji siedzącej, dzięki czemu kręgosłup osoby krojącej, nie jest tak obciążony jak w przypadku pozycji wyprostowanej lub pochylonej.

Dzięki meblom na wymiar i dokładnemu wywiadowi przeprowadzonemu przez naszego pracownika, jesteśmy w stanie przygotować dla Ciebie optymalne, dopasowane do Twoich oczekiwań, wymarzone meble do kuchni.