Uchwyty stosowane w meblach na wymiar

zabudowa kuchenna kraków

Dlaczego uchwyt w meblach jest ważny?

Uchwyt to niedoceniany element wykończeniowy szafek. Często decydując się na meble na wymiar wiemy jaki będzie ich układ, z jakiego materiału chcemy aby były wykonane czy w końcu jaki mają mieć kolor. Mało który klient wie od razu, jaki typu uchwytu ma zostać w szafce zastosowany. Uchwyty są na tyle ważnym elementem, że decydują o ostatecznym wyglądzie i charakterze mebla.

Przygotowaliśmy krótkie zestawienie, przybliżające różnego rodzaju uchwyty, dzięki czemu poznasz ich wady i zalety.

Ze względu na położenie, uchwyty możemy podzielić na górne i dolne. Uchwyty górne, stosowane są zwykle w szafkach dolnych, za to uchwyty dolne, znajdują zastosowanie zwykle w szafkach wiszących.

Ze względu na typ montażu, uchwyty dzielimy na jednopunktowe i dwupunktowe. Oznacza to ilość otworów potrzebnych do montażu danego uchwytu. W przypadku uchwytów dwupunktowych, ważny jest rozstaw otworów. Wymieniając stare uchwyty na nowe może okazać się, że nowo zakupione uchwyty, nie wpasowują się w otwory montażowe po uchwytach starych.

Z jakiego materiału uchwyt?

Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów materiałów, z jakich wykonywane są uchwyty. znajdziemy uchwyty stylizowane na rustykalne wykonane z drewna, poprzez uchwyty miedziane, satynowe czy pozłacane.

Tak naprawdę wybierając uchwyt powinniśmy w pierwszej mierze kierować się jego zastosowaniem i częstotliwością eksploatacji i do niej wybrać materiał, z jakiego uchwyt będzie wykonany. Sam wygląd uchwytu powinien odgrywać drugorzędną rolę, jednak jest dla wielu osób równie ważny. Ważne aby, stylistyką uchwyt pasował do całości.

Uchwyty frezowane

Typ uchwytów bardzo popularny w szafkach z frontami lakierowanymi. Tworzą one z szafką jedną, równą płaszczyznę, dają wrażenie braku uchwytów. Do ich zalet zaliczymy to, że nie rzucają się w oczy, są estetyczne.

Do was tego typu uchwytów zaliczymy trudność w utrzymaniu w czystości. Jeśli chodzi o czyszczenie, to powierzchnia tego uchwytu jest schowana w szafce przez co trudno dostępna. Taki uchwyt posiada zwykle również wiele załomów, które może być dość trudno utrzymać w czystości.

uchwyty do mebli na zamówienie kraków

Uchwyty gałkowe

Wydawałoby się, że ten typ uchwytu odchodzi do lamusa. Nie jest to jednak prawdą. Tego typu uchwyty są chętnie stosowane w stylizowanych kuchniach w stylu retro. Co więcej, duża część klientów wybiera całkiem spore uchwyty.

Uchwyt tego typu w szafce kuchennej nadaje jej niepowtarzalny charakter. Dodatkowo, tego typu uchwyty są proste do utrzymania w czystości.

Uchwyty relingowe

Są to proste uchwyty, pasujące do wnętrz utrzymanych w różnej stylistyce. Możemy zrobić je o różnej szerokości, od kilkunastu cm aż po szerokość frontu szafki. Uchwyt relingowy może również służyć jako wieszak na ścierkę do naczyń czy ręczniczek do rąk.

Jak dobrać kolor uchwytów do szafek?

Możemy kierować się kontrastem. Do białych mebli możemy dobrać czarne uchwyty i odwrotnie. Do mebli brązowych lub drewnianych, często dobierane są uchwyty w kolorze złota. Tutaj powinniśmy kierować się własnymi odczuciami i estetyką.

Wszystko zależy od naszej wizji.

A może szafka bez uchwytu tzw. tip-on?

Szafki bez uchwytów coraz częściej są wybierane przez naszych klientów. Otwarcie szafki czy szuflady następuje przez delikatne naciśnięcie frontu. Tego typu rozwiązanie stosowane bywa zwykle przy meblach lakierowanych, lub kiedy chcemy zachować jedną bryłę mebla. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie np. w wypadku mebli kuchennych, kiedy czasem nie mamy wolnej ręki, aby pociągnąć za uchwyt. Wystarczy lekko nacisnąć front szafki, choćby biodrem, aby się otworzyła. Nie musimy brudzić mebla, brudnymi rękami, czy też kombinować z odkładaniem trzymanych właśnie w dłoniach przedmiotów. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zastosowaniu mechanizmu np. Servo-Drive firmy Blum.