Styl boho we wnętrzach

Czym jest styl boho?

Styl ten określany jest stylem artystów, ludzi nietuzinkowych z wyobraźnią. Styl ten wywodzi się od francuskiej artystycznej cyganerii zwanej bohemą, pędzącej dość swobodne, radosne życie w latach 60. i 70. XIX. Przeciwstawiali się ustalonym zasadom i normom, pogoń za wolnością doskonale te nurty widać we wnętrzach utrzymanych w tym stylu - wiele barw, całkowita dowolność i swoboda w zestawianiu ze sobą rzeczy.

Styl boho nawiązuje właśnie do takiego luzu. To jednocześnie nawiązanie do korzeni, do ruchu etno, do natury. Znajdziemy tutaj często wzory czy kolory, które niekoniecznie wydają się oczywistym zestawieniem. Nie ma jednej sztywnej definicji stylu boho, gdyż powstało wiele jego odmian od barwnego ludowego aż do nieco już stonowanego skandynawskiego, który jest spokojniejszy i obecnie najbardziej popularny.

Co charakteryzuje styl boho?

Kolory

Kolor to to, co wyróżnia styl boho, ten bardziej klasyczny. Znajdziemy tutaj mocne, kolorystyczne akcenty czy to w postaci koloru ścian czy też w dodatkach. Czasami kolory są tak intensywne, że zdają się być aż krzykliwe. Najczęściej dobierane są tutaj kolory nawiązujące do orientu czyli turkusy, czerwienie, żółcie czy brązy.

Zupełnie inaczej kolory mają się we wspomnianym wcześniej stylu scandi boho - skandynawskie boho. Tutaj mamy zdecydowanie mniej barw. Królują głównie biel, beż, brąz, odcienie zieleni, kolor drewna. Całość przełamana bardziej kolorowymi czy wzorzystymi poduchami, kocami, narzutami czy kwiatami.

Dodatki w stylu boho

Dodatki w stylu boho grają ważną rolę. Ma być ich dużo i dla niektórych wręcz wnętrza w stylu boho są przytłoczone nadmiarem różnego rodzaju bibelotów. Popularne są tutaj wszelkie poduszki, makramy - koniecznie w stonowanych kolorach, pledy, wazony, figurki. Raczej dodatki unikalne, często wykonywane ręcznie, nietypowe, przyciągające swoim wyglądem wzrok niż dodatki kupione w popularnych sieciówkach.

W scandi boho znajdziemy dużo dodatków z naturalnych materiałów jak bawełniane sznurki - np wspomniane już makramy czy z wikliny - np oprawione wikliną lustra, wełna czy len. Idealnie, jakby eksponowane dodatki były np. wspomnieniami z podróży lub niosły ze sobą wartość sentymentalną.

Często spotkamy się we wnętrzach z akcentami w postaci dodatków lub wzorów nawiązujących do Orientu lub Afryki a także motywem kwiatowym.

Mieszkanie w stylu boho ma być przyjazne i wygodne, dlatego dużo tutaj półek czy komód z przydatnymi rzeczami, aby były zawsze pod ręką.

Pisząc o dodatkach nie możemy zapomnieć o dywanach, które pełnią ważną rolę we wnętrzu. Dobierane zwykle w geometryczne wzory.

Jako, że natura odgrywa ważną rolę w tym stylu, bardzo ważne są tutaj kwiaty. Te mniejsze, mogą zdobić wnętrze naprawdę w dużej ilości. Świetnie sprawdza się zarówno kwiaty w niewielkich, kolorowych doniczkach jak i w bardziej stonowanych. Warto też postawić na jedną większą roślinę, która nada wnętrzu charakteru.

Materiały

Boho to natura dlatego stawia się na meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów - drewno - zwykle stare, rattan, wiklina, bambus, sznurek bawełniany. I tak idealnie aby podłoga we nwętrzu boho była drewniana a ściany pomieszczeń białe.

Meble w stylu boho

Meble w stylu boho to meble wykonane głównie z drewna. W salonie centralnym miejscem jest wygodna sofa, z wieloma poduchami, zachęcająca do spędzania na niej czasu. Kuchnia to z kolei duży, drewniany stół, który zachęca aby nie tylko przy nim jeść, ale również spędzać więcej czasu na wspólnych rozmowach czyli budowaniu więzi. Popularne są również drewniane półki czy komody, na których możemy eksponować unikalne ozdoby ale również i przydatne rzeczy, które chcemy mieć zawsze pod ręką, dla przykładu w kuchni - książki kucharskie.

Meble boho są proste. Mimo, że zwykle wokół jednego mebla w danym pokoju skupia się życie, to pozbawione są one ozdób. Często są to meble z odzysku lub osobiście odnawiane przez właściciela.

Balkon lub taras w stylu boho

Nasza firma od lat realizuje projekty i wykonanie wielu mebli zarówno biurowych - komfortowych miejsc pracy jak i meble gabinetowe, już zdecydowanie bardziej reprezentacyjne, idealne dla osób, które chcą zrobić wrażenie niepowtarzalnymi i wyjątkowymi meblami. Zapraszamy do zapoznania się z galerią wykonanych przez nas mebli biurowych i nie tylko.


Na blogu