Jak dbać o meble na wymiar wykonane z płyty MDF

Płyta MDF to niezwykle często wybierany materiał na meble. Dlaczego płyta MDF? Ponieważ jest dostępna w dużej gamie kolorystycznej, jest niedroga i trwała. Aby meble na wymiar wykonane z tego rodzaju materiału służyły nam długo, trzeba je odpowiednio konserwować.

Meble kuchenne - kuchnie na zamówienie

Nasi klienci często na meble kuchenne wybierają płytę MDF. Jednak kuchnia to miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia w postaci plam po tłuszczu czy też śladów na szafkach po tłustych palcach. Jak je usunąć, nie uszkadzając powierzchni płyty?

O ile nie otrzymaliśmy szczegółowych wytycznych do konserwacji płyt, wystarczy tutaj miseczka z letnią wodą, miękka szmatka i trochę środka myjącego, może być to zarówno płyn uniwersalny, mydło w płynie czy płyn do mycia naczyń. Meble przecieramy wilgotną szmatką i następnie przecieramy je do sucha. Przy myciu tego typu powierzchni nie możemy używać w żadnym razie ostrzejszych materiałów do mycia, gdyż powierzchnia delikatnej płyty MDF ulegnie porysowaniu. Decydując się na meble kuchenne z płyty MDF, unikajmy koloru wenge, gdyż wszelkie ślady, których w kuchni nie da się uniknąć będą na nim szczególnie widoczne.

Meble z płyty MDF w pokoju

Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest wybór płyty MDF na wszelkiego rodzaju meble w pokoju a więc meblościanki czy też szafy wnękowe. Zwykle konserwacja mebli w pokoju ogranicza się do usunięcia lekkich zabrudzeń a w większości przypadków po prostu kurzu. Można użyć do tego popularnych i dostępnych w każdym sklepie środków w sprayu oraz miękkiej ściereczki lub też nawilżanych ściereczek dedykowanych do usuwania kurzu z mebli.

Przepis na domowy środek do czyszczenia mebli

Jeśli nie chcemy kupować drogich środków do czyszczenia mebli, możemy sami z dostępnych w każdym domu materiałów wykonać własny środek do konserwacji mebli czy szafek. Potrzebujemy: Pustą butelkę -spryskiwacz (może być po dowolnym środku czyszczącym, oczywiście wymyta), ocet, woda, oliwa, olejek eteryczny. 1 szklankę wody, 2 łyżki oliwy i 1/4 szklanki octu wlewamy do butelki, dodajemy kilka kropel olejku - możemy wycisnąć cytrynę. Przed każdym użyciem wstrząsamy butelką w celu wymieszania składników.