Z jakich materiałów można wykonać meble na zamówienie?
Różnice między płytą fornirowaną, płytą laminowaną a litym drewnem
Wybór materiału do wykonania mebli na wymiar jest kluczowy dla ich wyglądu, trwałości i funkcjonalności. Trzy popularne materiały z jakich wykonujemy meble to płyta fornirowana, płyta laminowana i lite drewno. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy a co się z tym wiąże, zalety i wady, a także różne wymagania dotyczące konserwacji. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych materiałów.
Lite drewno
Najdroższy materiał do wykonania mebli przez co nie za często klienci się decydują na to rozwiązanie. Drewno nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat i charakter. Z czasem również zapach.
Zalety litego drewna
Do zalet drewna należy zaliczyć niepowtarzalne wybarwienie oraz usłojenie, które nadaje meblom niepowtarzalny wygląd a stolarzowi artyście stwarza możliwości do tworzenia z mebli dzieł. Meble tworzone z drewna są bardzo trwałe, dodatkową zaletą jest możliwość wielokrotnej renowacji mebli – można je szlifować, potem malować i nadawać nowe życie.
Wady litego drewna
Do wad drewna zaliczamy wysoką cenę. Jest to najdroższy z wymienianych w artykule materiałów. Meble z litego drewna są również bardzo ciężkie, co będzie utrudniać ich transport czy późniejsze przemeblowania we wnętrzu. Drewno jest również mało odporne na wilgoć – może się wypaczać, ciemnieć czy pęcznieć pod wpływem wilgoci.
Jak dbać o meble z litego drewna
Do odkurzania używamy miękkiej, najlepiej suchej ściereczki. Aby meble drewniane służyły nam długo dobrze byłoby co jakiś czas wykonać olejowanie czy woskowanie frontów.
Płyta fornirowana
Płyta fornirowana składa się z rdzenia z tańszego drewna lub płyty wiórowej, pokrytego cienką warstwą naturalnego drewna (forniru), a więc wizualnie mamy tutaj efekt drewna litego. To dobry kompromis między litym drewnem a płytą laminowaną.
Zalety mebli z płyty fornirowanej
Do zalet mebli z płyty fornirowanej należy zaliczyć wspomniany już wygląd. Przeciętny użytkownik patrząc na meble wykonane z płyty fornirowanej będzie miał wrażenie kontaktu z meblami z litego drewna. Kolejną zaletą jest cena. Ten materiał jest zdecydowanie tańszy niż lite drewno. Dla niektórych ważna może być ekologia, więc do wyprodukowania mebli z płyt fornirowanej, wykorzystuje się zdecydowanie mniej drewna niż do mebli z litego drewna.
Wady mebli z płyty fornirowanej
Jako wadę mebli wykonanych z płyty fornirowanej należy wymienić podatność na uszkodzenia – cienka warstwa forniru jest bardziej podatna na uszkodzenia niż lite drewno i również trudniejsza do naprawy. W przypadku chęci odnowienia mebla, cienka warstwa forniru ogranicza nas ze wszelkiego rodzaju szlifowaniami powierzchni.
Jak dbać o meble wykonane z płyty fornirowanej?
Fronty szafek wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką aby usunąć zwykłe zabrudzenia. Nie zaleca stosowania do czyszczenia środków zawierających alkohol lub rozpuszczalniki gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia forniru.
Płyta laminowana
Płyta laminowana to materiał wykonany z płyty wiórowej, MDF lub HDF pokrytej warstwą laminatu, czyli cienkiej folii dekoracyjnej zabezpieczonej cienką warstwą ochronną.
Zalety mebli z płyty laminowanej
Jako zalety płyty laminowanej niewątpliwie trzeba wspomnieć cenę. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja z wymienianych. Kolejną zaletą mebli z płyty laminowanej jest łatwość w utrzymaniu w czystości oraz odporność na zarysowania, wilgoć i plamy, co czyni laminat bardzo uniwersalnym jeśli chodzi o zastosowanie. Płyta laminowana ma również szeroką gamę wzornictwa, więc łatwo meble z niej wykonane dopasować do charakteru wnętrza.
Wady płyt laminowanych
Do wad płyty laminowanej należy zaliczyć trwałość – laminat wraz z upływem czasu lubi odklejać się lub puchnąć szczególnie na krawędziach płyty. Mimo, że płyty laminowane odporne są na wilgoć to jednak nie należy mebli wykonanych z tego materiału zanurzać w wodzie i unikać długotrwałego kontaktu ich z wodą.
Jaki materiał wybrać na meble na wymiar
Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, od stylistyki wnętrza, od indywidualnych preferencji, ale również od tego, gdzie dane meble mają się znajdować.
Do wykonania mebli łazienkowych najlepszym wyborem będzie płyta laminowana. Laminat jest najbardziej odporny na wilgoć, jest również łatwy do utrzymania w czystości. Często klienci idą na kompromis i fronty szafek są wykonane z płyty laminowanej a blat wykonany z litego drewna.
W zabudowie kuchennej idealnie sprawdzi się płyta fornirowana lub płyta laminowana. Kuchnia to specyficzne miejsce, gdzie jest wilgoć, para ale również podatność na zarysowania czy plamy. Dlatego idealnie sprawdzi się tutaj płyta laminowana, która jest zarówno odporna na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne i jest łatwa do utrzymania w czystości.
Jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie, możemy sięgnąć po płytę fornirowaną.
Jeśli rozważamy materiał do wykonania stołu, to idealne tutaj będzie lite drewno. Stół wykonany z litego drewna wygląda zdecydowanie bardziej reprezentacyjnie niż stół z płyty fornirowanej. Drewniany stół jest nie tylko elegancki ale również trwały i estetyczny.
Wybór materiału z jakiego zlecimy wykonanie naszych wymarzonych mebli na wymiar zależy od indywidualnych potrzeb ale również od naszego budżetu i przeznaczenia mebli. Lite drewno jest bardzo stylowe, trwałe ale równocześnie jest drogie. Płyta fornirowana to kompromis między jakością a ceną. Płyta laminowana jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem ale również i praktycznym, szczególnie w wilgotnych lub intensywnie używanych pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Świetnie sprawdzi się również w łatwych do utrzymania w czystości meblach w pokoju dziecięcym. Każdy z tych materiałów ma swoje miejsce w nowoczesnym wnętrzu i może być użyty z sukcesem, jeśli zostanie odpowiednio dobrany do wnętrza i wymagań czy możliwości użytkowników.
Zajrzyj koniecznie do galerii naszych mebli gdzie prezentujemy nasze realizacje mebli kuchennych oraz wszelkiego rodzaju mebli na zamówienie, mebli kuchennych, zabudowy kuchni zrealizowane zarówno na podstawie wytycznych klienta jak i na podstawie projektów od biur projektowych, architektów wnętrz.