kuchenka gazowa do mebli

Kuchnia gazowa czy płyta indukcyjna?

Kupując nowy dom czy mieszkanie stajemy przed wyborem nowych sprzętów AGD. Dla wielu osób trudnym wyborem jest wybór kuchenki a raczej płyty, bo tradycyjne wolnostojące kuchenki odchodzą powoli jednak do lamusa. I tak z jednej strony mamy przywiązanie do gotowania na kuchence gazowej, które przez lata królowały w polskich kuchniach. Z drugiej strony nowoczesny, minimalistyczny sprzęt w postaci płyty indukcyjnej. Na co się zdecydować, jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania do kuchni?

Kuchnia gazowa, płyta gazowa

Kiedyś obowiązkowy element każdej kuchni. Zawsze był to sprzęt wolnostojący, bardzo toporny. Ja pamiętam w obowiązkowym kolorze brązowym. Pamiętam, że zapalanie piekarnika, bo tak, piekarnik zapalało się zapałką wymagał nieco wprawy. Teraz kupimy samą płytę a do niej dodatkowo piekarnik, który możemy zamontować w dowolnym miejscu mebli kuchennych. Taka konfiguracja jest najczęściej wybierana przez naszych klientów.Płyty gazowe wyposażone są przez producenta zwykle w cztery palniki i mają kształt kwadratu. Spotkać można również płyty gazowe o podłużnym, nieregularnym kształcie.

Decydując się na wybór płyty gazowej, możemy również wybierać materiał, z jakiej została wykonana. Do wyboru mamy płyty szklane, emaliowane, ceramiczne czy ze stali nierdzewnej. Wybór materiału ma wpływ nie tylko na wygląd ale również na cenę płyty i jej funkcjonalność.

Zalety

W przeciwieństwie do płyt indukcyjnych, możemy stosować na niej każdy rodzaj garnków. Zmieniając kuchenkę na nowszy model, nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z wymianą garnków. Również sam zakup płyty gazowej jest mniej kosztowny niż płyty indukcyjnej.

Gotowanie na kuchence gazowej, według niektórych lepiej wpływa na smak potraw. Nie potwierdzono ;)

Według niektórych, gotowanie na kuchence gazowej jest tańsze, ale nie znaleźliśmy wiarygodnych wyliczeń to potwierdzających, bo sprawa nie jest aż tak prosta jakby się mogło wydawać do policzenia.

Ponieważ w ich wnętrzu nie kryje się zaawansowana technologia, są zdecydowanie mniej awaryjne w porównaniu z kuchenkami indukcyjnymi.

Są niezależne od dostaw prądu. Jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie są relatywnie częste przerwy w dostawie prądu, stosując kuchenkę gazową, możemy gotować bez przeszkód.

Wady

Trudno utrzymać ją w czystości. Na kuchenkach zwykle znajdują się tzw. kratki, które lubią często się brudzić np przy smażeniu czy też przy wykipieniu płynu z garnka. Czyszczenie palników w kuchence gazowej również nie jest najprostsze a na pewno czasochłonne.

Należy pamiętać o sezonowym przeglądzie, gdyż wraz z wiekiem kuchenka może nie być idealnie szczelna i może gdzieś ulatniać się gaz.

Spalany gaz tworzy na meblach, ścianach, garnkach tłustą powłokę, dlatego meble w kuchni wymagają regularnego mycia.

Gotowanie na kuchence gazowej wymaga dość długiego czasu, który korzystając z indukcji i odpowiednich naczyń, można skrócić.Gotując na kuchence gazowej nie możemy wykorzystać triku z dogotwaniem potrawy na wyłączonym palniku.

W porównaniu do płyt indukcyjnych, mają niższą skuteczność grzania, gdyż jedynie ok. 40% uzyskanej przy spalaniu gazu mocy, jest przekazywana bezpośrednio do używanego naczynia.

Kuchenka - płyta indukcyjna

Bardzo często wybierana przez klientów. Czasem decydujemy się na nią z przekonania o jej wyższości nad kuchenką gazową, czasem z przymusu, bo coraz częściej w nowo budowanych blokach nie ma już doprowadzanego gazu. Klienci decydują się na nią często, bo jest dość uniwersalna, dobrze wygląda zarówno w nowoczesnych jak i bardziej klasycznych wnętrzach. Nie bez znaczenia przy wyborze płyty tego typu są dodatkowe funkcje, w jakie wyposażają je producenci.

Zalety indukcji

Szybkość gotowania. Dzięki zastosowanej w płycie technologii oraz użytkowaniu odpowiednich garnków, możemy znacząco skrócić czas przyrządzania potraw. Wykorzystanie pobranej energii do gotowania wynosi niemal 100%

Dzięki idealnie gładkiej i jednolitej powierzchni, łatwo utrzymać ją w czystości. Jeśli dbamy o wycieranie każdorazowo kuchenki, dbamy o czystość i suchość garnków, to często do pielęgnacji płyty wystarczy nam zwykły płyn do mycia szyb i przetarcie ją szmatką.

Ma minimalistyczny wygląd, idealnie wpasuje się do nowoczesnych wnętrz.

Jest bezpieczna, pole grzewcze jest schowane pod garnkiem, więc nie ma możliwości się poparzyć.Po zdjęciu garnka z pola grzewczego, szybko ono stygnie. Nie ma dostępu do otwartego ognia.

Nie brudzi szafek czy ścian w przeciwieństwie do spalanego gazu.

Duża część płyt wyposażona jest w funkcję przydatną dla rodziców, czyli zabezpieczenie przed dziećmi, dzięki któremu rodzice nie muszą obawiać się przypadkowego uruchomienia kuchenki.

Kolejną ważną zaletą jest fakt, że płyty indukcyjne mają sporo przydatnych funkcji jak choćby timer. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy nastawić sobie czas wyłączenia pola grzewczego i zapomnieć o zostawionym na kuchence garnku. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się choćby przy gotowaniu jajek ;)

Wady indukcji

Podstawową wadą indukcji jest jej cena, która jest zdecydowanie wyższa, w zależności od dostępnych opcji, niż kuchni/płyty gazowej.

Do niewątpliwych wad płyt indukcyjnych należy konieczność stosowania odpowiednich garnków. Odpowiednie garnki, to szybsze gotowanie co bezpośrednio przekłada się również na mniejsze zużycie prądu. Jeśli do tej pory gotowaliście na fazie, z dużym prawdopodobieństwem czeka was zakup nowych garnków.

Aby efektywnie wykorzystywać zalety kuchenki indukcyjnej, trzeba umieć na niej gotować. Używanie pokrywek w czasie gotowania, to podstawa. Możemy też stosować inne triki jak wyłączenie garnka kilka minut przed dojściem potrawy i "dogotowywanie" potrawy w gorącym garnku, bez użycia prądu.

Nieumiejętna obsługa kuchenki, brak dbania o czystość garnków, a czasem zupełny przypadek może spowodować powstanie plam na płycie indukcyjnej. W internecie, na różnych grupach fejsbukowych jest masa zapytań o sposób usunięcia tego typu zabrudzeń z powierzchni płyty. Często takie plamy dość łatwo można usunąć, a czasem wtapiają się one w powierzchnię płyty i nie są one łatwe do wyczyszczenia.

W płycie zastosowano powłokę, którą stosunkowo łatwo porysować czy uszkodzić przez nieumiejętne czyszczenie. Taka płyta jest również podatna na mechaniczne uszkodzenia np. w wypadku, kiedy niechcący spadnie nam na płytę ciężki przedmiot np. garnek.

Do jej działania potrzebny jest prąd. Nadal w niektórych miejscowościach zdarzają się przerwy w dostawie prądu, zdecydowanie częściej niż gazu. W takim wypadku nic niestety nie ugotujemy.

Jeśli dalej się wahacie, rozwiązaniem może być zastosowanie płyty firmy Solgaz, będącej połączeniem kuchenki gazowej i płyty indukcyjnej. Palniki gazowe, ukryte są pod taflą szkła. Teoretycznie, łączy ona w sobie zalety kuchenek gazowych i indukcyjnych. Ciężko powiedzieć obecnie, czy taka kuchenka jest efektywna, gdyż jest stosunkowo droga i niewiele osób się na takie rozwiązanie decyduje. Jej rozmiary nie pozwalają na montaż nad każdego typu piekarnikiem, a z informacji znalezionych w sieci wiemy, że kuchenki lubią być bardzo awaryjne.


Na blogu