Jak urządzić małe mieszkanie meblami na wymiar?

zabudowa na wymiar małego mieszkania

Nas klienci często stoją przed problemem urządzenia niewielkiego mieszkania. Niewielki metraż mieszkania, niesie za sobą pewne ograniczenia jeśli chodzi o urządzenie i wyposażenie wnętrza. Jak zatem urządzić niewielkie mieszkanie, aby było funkcjonalne ale zarazem również nie przeładowane meblami.

Jeśli nawet w niewielkim mieszkaniu zastosujemy przemyślany układ mebli na wymiar, zyskamy dużo wolnego miejsca jak i dodatkową powierzchnię na przechowywanie różnego rodzaju rzeczy.

Urządzamy przedpokój

W niewielkim mieszkaniu zapomnijmy o klasycznej, wolnostojącej szafie. Otwierane tradycyjnie drzwi, będą zabierać nam miejsce. W takim wypadku, koniecznością jest zastosowanie szafy z drzwiami przesuwnymi. Taką szafę możemy umieścić na przedpokoju, w pokoju, w dowolnej wnęce.

Jak jesteśmy na przedpokoju, przypomnijmy sobie o pawlaczach, tak kiedyś popularnych w mieszkaniach. Te zlokalizowane pod sufitem szafki, stanowią doskonałą powierzchnię do przechowywania różnego rodzaju rzeczy. W przypadku pawlaczy warto rozważyć ich montaż wraz z szafą z drzwiami przesuwnymi, które stworzą spójną całość.

Pamiętajmy, że warto umieścić na przedpokoju lustro w drzwiach szafy. To nie tylko praktyczny gadżet, ale również pozwoli na optyczne powiększenie powierzchni przedpokoju.

Łazienka

W niewielkich mieszkaniach, często łazienka połączona jest z toaletą. Aby nadać pomieszczeniu lekkości, możemy wykonać szafkę - zabudowę pralki, szafkę podumywalkową, czy stojący słupek, idealne miejsce na wszelkiego rodzaju kosmetyki, ręczniki czy chemię. Nasi klienci lubią połączone funkcjonalności, więc wykonujemy np szafkę z uchylnym koszem na bieliznę i w górnej części miejscem na kosmetyki i ręczniki.

Salon/Kuchnia

W niewielkich mieszkaniach, często oba pomieszczenia są połączone, dzięki czemu uzyskujemy tzw. salon z aneksem kuchennym. Daje nam to większą przestrzeń zarówno do życia jak i stwarza szersze możliwości aranżacji. Popularne w tego typu pokojach, są wszelkiego rodzaju meblościanki lub też zabudowa całych ścian. Pamiętajmy, aby w wypadku połączenia obu pomieszczeń, nie zatracić funkcjonalności. Powinniśmy mieć wyraźnie wyodrębnioną część przeznaczoną na spożywanie posiłków jak również miejsce, gdzie możemy wypocząć czy zrelaksować się po ciężkim dniu.

Popularnym rozwiązaniem w przypadku odrębnej kuchni są opuszczane lub wysuwane z blatu stoliki, dzięki którym możemy zyskać dodatkowe miejsce na stałe.

Warto również pamiętać, że bardziej funkcjonalne od klasycznych szafek kuchennych, są meble wyposażone w szuflady. Mieści się do nich więcej rzeczy, jak i umożliwiają łatwiejszy dostęp do nich. Pamiętajmy, że zabudowę mebli w kuchni możemy wykonać aż po sam sufit, nie zostawiając między sufitem a szafkami wolnej przestrzeni a zyskując tym samym więcej powierzchni do przechowywania.

Sypialnia

Dobrym rozwiązaniem w sypialni jest zastosowanie zabudowy na całej ścianie. Zyskujemy wtedy dużą szafę, gdzie możemy przechowywać naprawdę dużą ilość rzeczy, nie tylko ubrań. W Skrajnych wypadkach, kiedy mieszkanie jest naprawdę niewielkie, możemy zastosować chowane łóżka. Jest to jednak rozwiązanie nie do wszystkich wnętrz. Co prawda, zyskamy więcej powierzchni w pokoju dziennym, ale złożone łóżka zabiorą nam miejsce w szafie.

Pamiętajmy, że układ niewielkich mieszkań jak i oczekiwania ich lokatorów są bardzo indywidualne. Dlatego też w tym poście zarysowaliśmy ogólne możliwości i standardowe wykonania w tego typu lokalach. Jednak do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, więc Twoje mieszkanie może różnić się od zaproponowanych przez nas rozwiązań w zakresie mebli na wymiar.

Masz pytania, wahasz się, nie wiesz na co się zdecydować? Skontaktuj się z nami!