Jak sprzątnąć mieszkanie w stylu eko?

szafy wnękowe kraków Dlaczego do sprzątania nie warto nie używać chemii?

Środki do sprzątania mebli czy podłóg, dostępne w sklepach czy drogeriach pełne są chemii, mogą podrażniać wrażliwą skórę rąk, powodować uczulenia i alergie. Jest to szczególnie ważne, jeśli w Twoim domu mieszka maluch. Gotowe preparaty często okazują się mało skuteczne, a do tego są drogie. W artykule pokażemy w jaki sposób za pomocą sody, octu, herbaty czy soku z cytryny można łatwo sprzątnąć mieszkanie - podłogi i meble. Ocet, cytryna czy kwasek cytrynowy oraz soda, czekają na Ciebie w najbliższym sklepie spożywczym. Opakowanie boraksu czy amoniaku ze sklepu z artykułami gospodarstwa domowego, starczy nam na bardzo długo.

Sprzątamy kuchnię

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu. Jest to również miejsce, w którym lubią gromadzić się zarazki i bakterie. Zachowanie szczególnej czystości w tym miejscu jest o tyle ważne, ponieważ w tym miejscu przechowujemy żywność, którą potem jemy.

Zmywarka

Zmywarka to miejsce, gdzie często gromadzą się bakterie. Po każdym zmywaniu zarówno na ściankach urządzenia jak i w załomach gumowych uszczelek osadza się brud z talerzy czy bakterie. W sklepach kupimy specjalne płyny do czyszczenia zmywarek, jednak ich cena nie jest niska. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że powinniśmy czyścić zmywarkę w środku raz na miesiąc, na taki środek wydamy kilkadziesiąt złotych.

My przygotujemy ekologiczny proszek do czyszczenia zmywarki. Wystarczy 2 łyżki sody wymieszać z 2 łyżkami boraksu i wsypać do miejsca na tabletkę zmywającą. Zmywarkę ustawiamy na mycie standardowe.

Potem pozostaje nam przetarcie octem gumowych uszczelek.

Lodówka

To miejsce, które ma bezpośredni kontakt z żywnością. Powinniśmy szczególnie dbać o czystość jej wnętrza. Nie możemy zatem do jej mycia używać żadnych detergentów. Możemy za to przygotować roztwór z 2 łyżek sody i łyżki kwasu cytrynowego, rozcieńczony 0,5 l wody. Takim preparatem możemy z czystym sumieniem umyć wnętrze lodówki. Uszczelki czyścimy octem.

Deska do krojenia

Deska do krojenia to siedlisko bakterii. Warto ją zdezynfekować mieszanką 1 łyżki soli, 1 łyżki wody i 1 łyżki sody. Powstałą papką myjemy deskę i spłukujemy gorącą wodą.

Tłusty osad na szafkach

Tłusty film, który powstały na szafkach podczas gotowania, usuniemy przecierając mebel gąbką zwilżoną octem. Tak odtłuszczone szafki przemywamy potem wodą i wycieramy bawełnianą szmatką

Sprzątamy salon


Skórzany wypoczynek

Skórzana sofa czy fotel, szczególnie w jasnym kolorze, szybko potrafią ściemnieć czy stracić blask. Aby odświeżyć mebel wystarczy wetrzeć w niego miękką szmatką mieszankę 1:1 oliwy z octem. Do impregnacji mebli wystarczy nam sama oliwka, którą solidnie wcieramy w skórzany mebel.

Meble z litego drewna

Jest to jeden z najtrwalszych rodzajów mebli. Aby pięknie wyglądał, warto przetrzeć go mocnym naparem czarnej herbaty.

Parkiet

Podobnie jak w wypadku mebli, sprawdzi się i tutaj esencja z czarnej herbaty. Wystarczy w 5 l wody zaparzyć 10 torebek herbaty. Ostudzoną herbatą przemywamy podłogę. Po kilkunastu minutach polerujemy ją bawełnianą szmatką.

Sprzątamy łazienkę


Kamień

Armatura to miejsce, gdzie często powstaje kamień, który ciężko jest usunąć. Wystarczy jednak owinąć armaturę szmatką lub ręczniczkiem papierowym nasączonym octem, aby po 1-2h z łatwością domyć kamień. Aby nadać ładny błysk kranom czy prysznicowi, przecieramy go na koniec octem lub oliwką.

Pralka

To kolejne miejsce, na którym warto skupić swoją uwagę, gdyż zwykle przy porządkach jest pomijana. Wystarczy do pojemnika na proszek wsypać 3/4 szklanki sody oczyszczonej i nastawić pustą pralkę na zwykłe pranie, aby wyczyścić środek pralki jak i grzałkę.

Okna i lustra

Do umycia szyb czy luster potrzebujemy 0,5 szklanki octu na każde 2 l wody. Jeśli zależy nam, aby szyby ładnie błyszczały i nie osiadał na nich kurz, możemy dodac kilka kropel gliceryny.