meble kuchenne dla seniora

Jak urządzić kuchnię dla seniora?

Urządzając kuchnię dla osoby starszej, warto szczególnie przemyśleć rozmieszczenie wszelkich urządzeń czy szafek i skupić się na funkcjonalności mebli kuchennych. Osoby starsze często nie są już tak sprawne jak osoby młode, nie będą wspinać się na palce czy wchodzić na drabinki czy taborety, żeby wyjąć rzeczy z górnych szafek. Ciężej im też się schylać. Meble kuchenne oraz sprzęt AGD i ich rozmieszczenie powinno być w takim wypadku dostosowane pod konkretne osoby korzystające z kuchni.

Zapraszamy do artykułu, w którym przybliżamy możliwe wyzwania na które możemy się natknąć urządzając kuchnię dla seniora.

Odpowiednia wysokość umieszczenia sprzętów AGD w kuchni

Podeszły wiek niesie ze sobą pewne ograniczenia, głównie w zakresie ruchowym osób starszych. Dlatego też, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie najczęściej używanych w kuchni sprzętów AGD, aby dostęp do nich był komfortowy, szybki i bezpieczny dla osoby starszej.

Warto rozważyć umieszczenie sprzętów takich jak piekarnik czy mikrofalówka w pionowej zabudowie w słupku. Zamiast kłopotliwego schylania, mamy dostęp do nich na wysokości wzroku.Coraz więcej osób decyduje się również na taki montaż zmywarek.

Dobór bezpiecznego sprzętu AGD dla osób starszych

Urządzając kuchnię dla seniora, warto pochylić się nad doborem odpowiedniego sprzętu. Kuchenkę gazową może lepiej zastąpić płytą i piekarnikiem, które nieużywane sama się wyłączą. Bardzo zaawansowany technologicznie sprzęt może też nie być dobrym pomysłem. Lepiej sprawdzą się sprzęty z prostym, intuicyjnym panelem sterowania, z wyraźnymi wyświetlaczami. Podstawowy sprzęt jakim jest czajnik również warto zamienić z tradycyjnego na elektryczny, który sam się wyłączy.

Jakie meble kuchenne wybrać dla osób starszych

Rodzaj mebli kuchennych w takim wypadku nie ma większego znaczenia, liczy się raczej ich przemyślany układ.

Zabudowa kuchenna pod sam sufit? Może już niekoniecznie. Osoby starsze nie będą wspinały się na stołki czy drabinki, żeby ściągać coś z wysokich szafek. Powinniśmy skupić się na stworzeniu maksymalnie dużej przestrzeni do przechowywania w szafkach dolnych. Tutaj warto pamiętać, że szuflady są lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna szafka z półką. Po pierwsze, szuflady są wysuwane, więc nie musimy się schylać i nurkować w szafce, co niekiedy nie jest zbyt komfortowe. Wysuwając szufladę, mamy łatwy i szybki dostęp do wszystkich produktów. Po drugie, tradycyjna szafka, to dwie płaszczyzny do przechowywania - dno i półka. W szafce z szufladami mamy zwykle trzy szuflady, a więc o jedną płaszczyznę więcej. Szuflady pozwalają nam również lepiej zapanować nad ładem i ich zawartością. Jeśli jednak nie szuflady, to gorąco zachęcamy do stosowania systemów cargo, czyli ukrytych za tradycyjnym frontem systemu wysuwnych półek lub koszy.

Jeśli już zdecydujemy się na szafki kuchenne górne, warto rozważyć ich niższy montaż niż w wypadku tradycyjnych szafek. Dzięki temu osoba starsza, będzie miała lepszy dostęp do wnętrza szafki.

Aby ułatwić seniorom korzystanie z szafek, warto zamontować w nich system samodomykający szafki. Lekkie przyciśnięcie frontu będzie powodować zamykanie, bez konieczności wsuwania całej szuflady.

Jeśli w ciągu mebli planujemy przestrzeń na blat roboczy, warto w takim wypadku zapewnić również miejsce do siedzenia - czyli miejsce na nogi pod blatem, aby osoba mogła komfortowo przygotowywać posiłki. Może lepszym rozwiązaniem będzie w takim wypadku zastosowanie do tego celu jednak osobnego stołu.

Właściwe oświetlenie mebli kuchennych

Seniorzy często mogą mieć problemy ze wzrokiem i ich oczy przy złym oświetleniu szybko się męczą. Dlatego oprócz oświetlenia głównego, warto zastosować oświetlenie pomocnicze. Powinniśmy bardzo dobrze doświetlić poszczególne strefy kuchni - przestrzeń do gotowania, zmywania czy przygotowywania posiłków a jeśli trzeba również jeśli jest część jadalną. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się listwy LED montowane pod szafkami.

Warto również zadbać o to, aby wybrana terakota do kuchni nie była bardzo śliska, gdyż może grozić to upadkiem i potłuczeniem osoby starszej. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na to, aby nie było widać na niej drobnych paproszków czy nieczystości, które wymuszałyby konieczność natychmiastowego sprzątania.

Komfort użytkowania mebli przede wszystkim

Bardziej niż na wyglądzie mebli, powinniśmy w kuchni dla osoby starszej skupić się na wygodzie użytkowania. Warto pamiętać o tym, że jeśli wyjmujemy coś z lodówki, w pobliżu powinien znajdować się kawałek blatu, gdzie rzeczy te odłożymy i sięgniemy po kolejne, zamiast przechodzić kilka kroków do stołu, odkładać rzeczy i wracać do lodówki. Podobnie w okolicy kuchenki, warto zapewnić przestrzeń, gdzie przygotujemy sobie wcześniej wszystkie potrzebne produkty i będziemy tylko dokładać je do garnka.

Ważna jest również sama wysokość mebli. Wiele osób wraz z wiekiem zmienia pozycję z wyprostowanej na nieco zgarbioną, dlatego sporo osób starszych preferuje nieco niższe wysokości od tradycyjnych, gdyż ułatwia im to zarówno zmywanie, gotowanie czy krojenie na blacie.

Pomagamy w projektowaniu twojej wymarzonej kuchni

Pamiętaj, że decydując się na współpracę z naszą firmą możesz liczyć zawsze na nasze wsparcie nawet już na pierwszym etapie wyboru odpowiednich mebli do swojej wymarzonej kuchni. Podpowiemy ci optymalne rozwiązania oraz nowinki z branży meblarskiej, które uczynią twoją kuchnię jeszcze lepszą i bardziej funkcjonalną.

Po garść inspiracji zapraszamy do naszej galerii mebli kuchennych na wymiar, gdzie obejrzysz wykonane przez nas realizacje mebli kuchennych, zabudowy kuchni zrealizowane zarówno na podstawie wytycznych klienta jak i na podstawie projektów od biur projektowych, architektów wnętrz.


Na blogu