Domowe sposoby na dezynfekcje mebli kuchennych

jak dezynfekować meble kuchenne Ważna higiena

Każdy widzi, co obecnie dzieje się w Polsce i na świecie. Myślimy, że każdy również zdaje sobie sprawę, z konieczności zachowania odpowiedniej higieny w domu czy miejscu pracy. Kuchnia i blaty kuchenne, to szczególne miejsce, gdzie szykujemy jedzenie. Powinniśmy dbać o ich czystość, dzięki czemu zapobiegniemy wielu różnym chorobom czy dolegliwościom.

Ważny jest również odpowiedni dobór środków czyszczących do rodzaju czyszczonej powierzchni. Użycie ostrych zmywaków czy mleczek z granulkami może uszkodzić delikatną powierzchnię mebli. W jaki sposób zatem dbać o higienę w kuchni? Przez częste mycie a najlepiej dezynfekcję. Niestety, zakup środków dezynfekujących obecnie jest prawdziwym wyzwaniem. Nie ma ich na półkach lub jeśli są, ich ceny są delikatnie mówiąc kosmiczne.

Dzisiaj chcielibyśmy zachęcić was, do wykonania własnych płynów dezynfekujących do mebli kuchennych a szczególnie do blatów czy stołu.Z dużym prawdopodobieństwem, składniki na któryś płyn macie w domu lub jeśli nie, są one ogólnodostępne.

Domowe sposoby na środki do czyszczenia blatów kuchennych

Ocet

Najprostszym środkiem, który pomoże nam w czyszczeniu jest ocet. Możemy używać go w postaci rozcieńczonej lub nierozcieńczonej. Możemy nalać go trochę na ściereczkę i nią przecierać blat. Możemy również przelać ocet do butelki ze spryskiwaczem i spryskać czyszczoną powierzchnię. Ocet znajduje się w niemal każdej kuchni, jak i powinniśmy obecnie kupić go bez większego problemu. Przy okazji przypominamy, że to doskonały środek do odkamieniania np czajników. Mieszanka octu i sody w postaci pasty, sprawdzi się do mycia sanitariatów i fug.

Sok z cytryny

Sok z cytryny możemy zmieszać z sodą oczyszczoną w proporcji 1:2, aby otrzymać gęstą pastę, którą możemy myć wszelkiego rodzaju sanitariaty.

Płyn do mycia blatów kuchennych i mebli

1/3 szkl. soku z cytryny, 1/2 szkl. octu, 1/2 szkl. wody (najlepiej destylowanej, ale zwykła też może być). Wszystkie składniki mieszamy i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Możemy dodać jeszcze np. olejek herbaciany, który nie tylko spowoduje, że płyn będzie ładnie pachniał, ale również działa antyseptycznie. Sprawdzi się również dodatek olejku pomarańczowego lub lawendowego.

Płyn antybakteryjny do mebli kuchennych i blatów

Jeśli zależy nam na usunięciu bakterii, warto sięgnąć po nieco inne środki a mianowicie alkohol - tutaj najlepszy będzie spirytus lub jeśli nie mamy go pod ręką to wodę utlenioną. 80 ml wody utlenionej lub spirytusu mieszamy z 20 ml wody oraz sokiem z jednej cytryny. Całość przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Zarówno woda utleniona jak i alkohol zabijają zarazki. Pamiętajmy jednak, że o ile nie używamy przy czyszczeniu rękawic, to koniecznie po zakończeniu sprzątania, smarujemy dłonie kremem.

Płyn antybakteryjny

0,5 szkl. alkoholu (może być wódka), 0,5 szkl. octu, 3 krople olejku eukaliptusowego, 1 szkl. wody. WSzystkie składniki płynu wymieszać i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Taki płyn świetnie odkazi ale również usunie tłuste plamy z mebli czy sprzętów AGD.

Zachęcamy do stosowania powyższych środków nie tylko przy okazji pandemii, ale w codziennym życiu. Są naturalne i bezpieczne.