Mechanizmy używane w meblach kuchennych na wymiar

mechanizmy w meblach kuchennych na wymiar

Meble kuchenne na wymiar

Zabudowa kuchni meblami na wymiar, to najczęściej zamawiana usługa w naszej ofercie. W dobie niewielkich kuchni, powinniśmy dbać o funkcjonalność każdego jej kawałka. Dzięki meblom na zamówienie, Twoja kuchnia może być nie tylko piękna ale i funkcjonalna a korzystanie z niej niezwykle przyjemne.

Meble kuchenne kiedyś

Jeszcze do niedawna zamawiając meble kuchenne nie mieliśmy aż tak dużego wyboru. Wybieraliśmy jedynie typ szafki, front i uchwyt. Dzisiaj ten wybór jest zdecydowanie większy. Możemy decydować nie tylko o typie szafki, ale również co w niej umieścimy oraz o sposobie jej otwierania/zamykania. Warto więc, zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami, oferowanymi przez producentów.

Systemy prowadnic i podnośników do szafek

Sposób w jaki otwieramy szafkę, jest szczególnie ważny w niewielkich pomieszczeniach, jakimi często bywają nasze kuchnie. O ile nie mamy dużego wyboru przy sposobie otwierania szafek dolnych, to możemy poszaleć przy szafkach wiszących - górnych. Drzwiczki w szafkach, które otwierają się do góry, to zdecydowanie łatwiejszy dostęp do wnętrza szafki jak i ergonomia. Drzwiczki szafek nie zachodzą na siebie, a więc możemy otworzyć je wszystkie na raz. Nie ma również obawy, że o tak otwierane drzwiczki, uderzymy głową. Drzwiczki pozostają w niezmienionej pozycji tak długo, dopóki sami ich nie zamkniemy. Nie ma tu konieczności ciągłego przytrzymywania drzwiczek ręką.

Aby osiągnąć taki efekt, stosuje się specjalnego rodzaju podnośniki np. firmy Blum, które zatrzymują drzwiczki w dowolnej pozycji. Takie rozwiązanie oferuje również tzw. cichy domyk, czyli możliwość cichego zamknięcia szafki, bez konieczności trzaskania drzwiczkami.

Firma Blum, wprowadziła niedawno na rynek podnośniki servo-drive do szafek, umożliwiające otwarcie górnych drzwiczek poprzez naciśnięcie frontu szafki. Jest to kolejny krok do uczynienia szafek, jeszcze bardziej funkcjonalnymi meblami.

rozwiązania do mebli kuchennych firmy Blum

*Zdjęcie ze strony producenta firmy BLum.

Systemy zamykania szuflad

Tradycyjne systemy zamykania szuflad jak i szafek, powoli odchodzą do lamusa. Warto zainwestować w nieco droższe rozwiązania, gdyż dają nam one nie tylko większy komfort użytkowania, ale również lepszą jakość.

Mamy do wyboru systemy z cichym domykiem z uchwytem lub bez, otwierane naciśnięciem dłoni czy też np kolana lub biodra. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż umożliwia otwarcie szuflady/szafki bez dotykania dłońmi , kiedy mamy np brudne ręce.

Warto również w wypadku przepastnych szuflad kuchenny, zastanowić się nad zastosowaniem prowadnic z pełnym wysuwem. Umożliwiają pełne wysunięcie szuflady a nie jedynie jej części. Dzięki takiemu rozwiązaniu, łatwiej zachować porządek czy znaleźć poszukiwaną rzecz.

Zawiasy do szafek kuchennych

Dobrym rozwiązaniem w kuchni jest zastosowanie zawiasów umożliwiających szeroki kąt otwarcia szafki. Już nie musisz martwić się tym, jak dostać się do niewygodnie położonej szafki.

Martwi Cię trzaskająca szuflada czy szafka? Producenci okuć, zadbali również o to, produkując specjalne spowalniacze, montowane w korpusie szafki. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, gdyż nie wymaga od nas wymiany zawiasów.