Jak dbać o meble na wymiar wykonane z drewna

Jak dbać o drewniane meble na wymiar?

Co zrobić aby meble jak najdłuższej pozostały piękne i zdobiły wnętrze mieszkania? Odpowiedzią na to pytanie, jest prawidłowa konserwacja mebli, nie tylko od święta, ale podczas zwykłego sprzątania. Stosując się do kilku prostych reguł sprawimy, że nasze meble dłużej będą cieszyć nas swoim wyglądem. Sposób czyszczenia mebli powinien być uzależniony od materiału, z jakiego wykonane są meble.

Meble drewniane

Jest to dość popularny rodzaj mebli, wykonanych z drewna. W sklepach znajdziemy dużo środków dedykowanych do konserwacji tego typu mebli. Zazwyczaj w składzie takich preparatów znajdziemy wosk, który nie tylko czyści ale również nabłyszcza i tworzy na meblu specjalną warstwę, chroniącą mebel przed wilgocią, na którą drewno jest szczególnie podatne. Do czyszczenia tego typu mebli używamy zawsze czystej, delikatnej szmatki. Wszelkiego rodzaju ostre powierzchnie mogą skutkować porysowaniem mebla.

Często decydujemy się na drewniany stół, jako trwały i solidny mebel na lata. Jednak częste stawianie kubków czy szklanek gorącymi napojami może skutkować powstaniem nieestetycznych białych kółek od spodu naczynia. Są one ciężkie do usunięcia. Jeśli jednak już mamy taki ślad na stole, warto spróbować potraktować go mieszanką oliwy z solą. Na brudne miejsce nakładamy mieszankę i po chwili przecieramy blat. Po kilku godzinach polerujemy. Jeśli plama nie zeszła z mebla czynność powtarzamy.

Wgniecenia i ryski w meblach drewnianych

Jeśli posiadamy zwierzęta domowe czy też dzieci, niejednokrotnie pewnie na swoich drewnianych meblach zobaczyłeś liczne ryski? Możemy sobie spróbować z nimi poradzić domowym sposobem. Rysę smarujemy wazeliną kosmetyczną i miejsce zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie miękką szmatką polerujemy. Po rysce na meblu nie powinno być już śladu.

Domowe preparaty do czyszczenia mebli drewnianych

Jeśli nie chcemy wydawać krocie na gotowe preparaty, istnieje kilka sposobów na przygotowanie skutecznej mieszanki do czyszczenia mebli domowych w domu. 1. Oliwka dla dzieci - jeśli nie mamy nic innego pod ręką, meble możemy przetrzeć oliwką dla dzieci a następnie wypolerować miękką szmatką 2. Esencja z herbaty (czarna, czerwona) - napar powinien być dość mocny. Podobnie jak w przypadku oliwki, nanosimy na mebel, wycieramy i po jakimś czasie polerujemy miękką szmatką. 3. Mieszanka ciepłego piwa, cukru pudru i wosku pszczelego - Składniki łączymy, do uzyskania jednolitej mazi. Mikstura, wymagająca najwięcej pracy własnej, ale dzięki zawartości wosku, skutecznie tworzy na powierzchni meble warstwę ochronną.


Na blogu