Na co zwrócić uwagę projektując wnętrze szafy?

szafy do zabudowy kraków Wybór miejsca pod szafę

Jeśli nasze mieszkanie posiada wnęki, są one zazwyczaj naturalnie najlepszym miejscem na szafę. Przede wszystkim dlatego, że szafa będzie "zatopiona" we wnęce i nie będzie rzucać się w oczy. To również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie będziemy zmuszeni wykonywać ścianek bocznych szafy.

Szafy wnękowe i wolnostojące

Jeśli decydujemy się na zamówienie szafy czy to wolnostojącej czy też wnękowej na wymiar, warto zastanowić się jakie funkcje ma ona spełniać, aby poniesiony wydatek zwrócił nam się w postaci konkretnej użyteczności zamówionego mebla. W przeciwnym razie po jakimś czasie zauważymy, że pieniądze zostały wydane a rzeczy dalej jak nam się nie mieściły tak się nie mieszczą.

Dla kogo szafa przesuwna?

Zastanówmy się od razu jaki typ drzwi ma mieć nasza szafa. Czy decydujemy się na drzwi przesuwne, które zajmują mało miejsca i są polecane szczególnie w wypadku pomieszczeń wąskich (np przedpokój) czy tez stawiamy na tradycyjne drzwi skrzydłowe? Niewątpliwą zaletą drzwi skrzydłowych jest fakt, że ułatwiają dostęp do całej szafy jednocześnie, w wypadku drzwi przesuwnych, zawsze mamy zablokowany dostęp do połowy szafy.

Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Od tego, jak powinno wyglądać wnętrze szafy, zależy od miejsca gdzie szafa stoi, jak i funkcji jaką ma pełnić.

Jeśli chcemy umieścić szafę na przedpokoju, powinniśmy w niej zaplanować miejsce zarówno na dłuższe ubrania wiszące jak kurtki czy płaszcze, ale również na sprzęt gospodarstwa domowego jak odkurzacz, rura od odkurzacza czy miejsce na deskę do prasowania.

Jeśli ktoś z mieszkańców chodzi w wysokich butach typu kozaki, również powinniśmy uwzględnić wysokość tych butów, rozplanowując miejsce na buty.

Inaczej powinna wyglądać szafa w pokoju. Szafa przeznaczona typowo na ubrania. Tutaj powinniśmy uwzględnić jak największą ilość półek, ale również część przeznaczoną na drążek do powieszenie koszul czy swetrów. Jeśli chcemy w tej samej szafie trzymać bieliznę, idealne do tego będą szuflady. Sprawdzą się zarówno w wypadku biustonoszy, majtek jak i skarpetek. Możemy je rozlokować symetrycznie np w kwadracie, lub jedną szufladę nad drugą.

Jeśli większość ubrań przechowujemy złożonych, warto rozważyć wysuwane półki, gdyż ułatwią nam znacznie dostęp do ubrań i pozwolą na ich szybsze wyjmowanie.

Na czym wieszać ubrania?

Ponieważ myślimy cały czas o szafie dopasowanej do naszych potrzeb, możemy również wybrać typ drążka, na którym powiesimy nasze ubrania. Wszyscy znamy tradycyjny drążek, zamocowany w standardowy sposób, równolegle do tylniej ściany szafy. Pozwala nam na szybki przegląd całej zgromadzonej odzieży.

Mało osób jednak wie, że możemy wybierać spośród kilku rodzajów drążków. W przypadku szafy wnękowej płytkiej, gdzie jej głębokość nie przekracza 50 cm, możemy zdecydować się na drążek wysuwany, montowany prostopadle do tylniej ściany szafy.

Kolejnym typem drążków montowanych w szafach na wymiar jest pantograf. Jest on mocowany w wysokich szafach, na wysokości zwykle 2-3 metrów. Dzięki ruchomym ramionom, bez problemu sięgniemy do ubrań umieszczonych wysoko.

Co jeśli na nic nie mogę się zdecydować?

Zawsze możesz liczyć na naszych pracowników. Po określeniu swoich wymagań, pomogą Ci zaplanować wygląd i tym samym funkcjonalność wnętrza szafy.