Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami- zabudowa skosów

Wolna przestrzeń pod schodami

Przeciętna osoba słysząc, że mamy w domu schody jest w stanie pomyśleć, jaką dużą przestrzenią możemy dysponować w naszym domu czy mieszkaniu. Jest to jedynie półprawda. Wygodne schody często zabierają sporo miejsca, a przestrzeń pod schodami pozostaje niewykorzystana. Warto pomyśleć o tym miejscu już na etapie projektowania mieszkania.

Jeśli odpowiednio wcześnie zagospodarujemy takie skosy pod schodami, zapobiegniemy bałaganowi, który powstanie w tym miejscu prędzej czy później. Często będziemy wrzucać pod schody niepotrzebne rzeczy, bo nikt ich tam przecież nie wypatrzy. W zakamarkach pod schodami, lubi zbierać się również kurz czy sierść zwierząt, która z uwagi na trudny dostęp do licznych załamań, jest ciężka do usunięcia.

zabudowa pod schodami kraków

*źródło: smallhousedecor.com

Zabudowa miejsca pod schodami

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co najlepiej zrobić pod schodami, jak wykorzystać wolną przestrzeń aby zyskać funkcjonalne, dodatkowe miejsce. Często zdarza się, że klient wie, co chce uzyskać pod schodami. Czy ma to być tylko dodatkowa przestrzeń do przechowywania czy może jednak przestrzeń ma pełnić dodatkową funkcję jak kącik do nauki czy miejsce do czytania.

Niekiedy to my, proponujemy klientom nieco inne od ich pierwotnej wizji rozwiązania, które naszym zdaniem lepiej sprawdzą się w tym konkretnym wypadku.

zabudowa skosów kraków

*źródło: Pinterest

Jakiego typu zabudowę stosować w skosach pod schodami?

Jeśli przestrzeń pod schodami ma służyć typowo przechowywaniu, polecamy naszym klientom wszelkiego rodzaju meble wysuwane lub przesuwane - np szuflady, kosze. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ często nie mamy pod schodami wystarczającej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwiczek.

W wypadku osób, które szukają dodatkowej przestrzeni do przechowywania a chcą jednocześnie mieć szybki i łatwy wgląd do trzymanych rzeczy, polecamy otwarte półki. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w wypadku biblioteczki zlokalizowanej pod schodami.

Świetnym pomysłem na przestrzeń pod schodami, zlokalizowaną w okolicach drzwi wejściowych jest szatnia. Tak, taka szatnia jaką znamy np z przedszkola. Dzieląc wolną przestrzeń pionowymi przegrodami zyskujemy różnej wysokości przegródki, które możemy rozdzielić pośród domowników w zależności np od wzrostu. Tata wiesza długi płaszcz w najwyższej przegródce, a dzieci dostają przegródki najmniejsze. Taka szatnia uczy od razu porządku, bo każdy wie, gdzie ma wieszać swoje ubranie, czy gdzie odkładać zdjęte przed chwilą buty.

Coraz częściej nasi klienci są świadomi i chcą połączyć w przestrzeni pod schodami zarówno funkcje przechowywania jak i funkcje ozdobne. Niemożliwe? Ładnie wyeksponowane półki, na których umieścimy różnego rodzaju bibeloty a pod nimi przestronne szuflady, w których możemy umieścić odkurzacz, ubrania czy środki czystości.

Innym rozwiązaniem, zależnym od wielkości skosów pod schodami, jest wykonanie w wolnej przestrzeni dodatkowego pomieszczenia np. garderoby czy też spiżarki, którą ukryjemy za przesuwanymi czy też tradycyjnie otwieranymi drzwiami. Wszystko uzależnione jest od lokalizacji schodów - wejście do mieszkania, centralny punkt mieszkania itp.

Tak naprawdę wszystkie oczekiwane przez klienta funkcjonalności zwykle daje się połączyć w dobrze przemyślanej zabudowie skosów pod schodami.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Zawsze chętnie Państwa odwiedzimy, podpowiemy optymalne rozwiązania czy zaprojektujemy wymarzone meble.Usługa bezpłatna dla osób z Krakowa i okolic.