Wady i zalety sprzętu AGD w meblach do zabudowy

Czy warto zabudować sprzęt AGD w kuchni?

sprzet agd w kuchni w zabudowie Sprzęt AGD w kuchni, zabudować czy pozostawić wolnostojący?

Planując nasze kuchnie, stajemy przed wyborem, czy sprzęt AGD, jaki będzie zlokalizowany w naszej kuchni na wymiar, ma być sprzętem wolnostojącym, czy też lepiej go zabudować? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca prosta. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, klimatu jaki chcemy stworzyć w kuchni i funkcjonalności.

Zalety zabudowy sprzętu AGD

Estetyka wyglądu zabudowy

Nie da się ukryć, że zabudowany sprzęt AGD, zdecydowanie lepiej prezentuje się w każdej kuchni. Nie burzy spójności i harmonii całej zabudowy meblowej. Jeśli dobrze zaplanujemy wygląd mebli, to w zasadzie nie do zgadnięcia będzie, gdzie mieści się lodówka czy zmywarka.Całość zabudowy będzie elegancka, spójna, bez mocniejszych akcentów, chyba, że sami się o nie postaramy.

Spójna zabudowa, optycznie również powiększy nam wnętrze. Jeśli posiadamy niewielką kuchnię, to światło ładnie będzie współgrać z płaską powierzchnią zabudowy, niż z licznymi załamaniami powodowanymi sprzętem AGD.

Sprzęt zabudowany świetnie sprawdza się zarówno w nowoczesnej stylistyce jak i bardziej klasycznej, gdzie front inox, dość znacznie by się wyróżniał.

Wady zabudowy sprzętów AGD w kuchni

Cena samego sprzętu AGD

Nie każdy sprzęt AGD możemy zabudować. Musi to być specjalnie dedykowany sprzęt do zabudowy kuchennej. Ponieważ liczba sprzętów do zabudowy jest ograniczona, zwykle mają one wyższe ceny niż sprzęt wolnostojący. Możemy spotkać się również z sytuacją, że sprzęt do zabudowy ma np słabszą moc czy w wypadku lodówek mniejszą pojemność.

Warto też wydać ciut więcej na sprzęt mniej awaryjny, lepszej firmy, żeby nie musieć w wypadku naprawy demontować zabudowy sprzętu, a sporadycznie również, kilku przylegających szafek.

Dodatkowy koszt frontów

Oprócz większego kosztu sprzętów, musimy również zapłacić dodatkowo za fronty, które zamaskują nasz sprzęt AGD, jak również ich montaż.

Zalety AGD wolnostojącego

Jak pisaliśmy, za wyborem tego typu rozwiązania, przemawia aspekt ekonomiczny. Zarówno sam sprzęt jak i jego montaż nawet w kuchni na wymiar, jest zdecydowanie tańszy, niż w wypadku sprzętu AGD dedykowanego do zabudowy.

Mamy też większą dowolność w ustawieniu tego rodzaju sprzętu i wykorzystaniu wszelkich wnęk czy innych zalet naszej kuchni. Możemy też w każdej chwili zmienić lokalizację lodówki czy mikrofali o ile zmieni się nasza koncepcja wyglądu kuchni.

Często na sprzęt AGD wolnostojący decydują się osoby stawiające na nowoczesny design. Wielu producentów oferuje lodówki w szerokiej gamie kolorów lub designerskim wyglądzie.

Wybór sposobu instalacji sprzętu AGD, powinien być uzależniony od naszych potrzeb i oczekiwań jak i możliwości finansowych.