Standardowe wymiary blatów kuchennych

blaty do mebli kuchennych

Blaty kuchenne

Mimo, że niepozorne, to niezwykle ważny element każdej zabudowy meblowej w kuchni. Blat pełni wiele funkcji. Przede wszystkim organizuje dodatkową przestrzeń - tzw. blat roboczy, gdzie możemy przygotowywać posiłek. W zależności od rodzaju blatu jaki użyjemy w naszej zabudowie meblowej, możemy uzyskać zupełnie inny efekt. Wybierając blat do naszej kuchni warto zastanowić się nad materiałem z jakiego ma zostać wykonany oraz kolorystyką.

Jakie są standardowe wymiary blatów kuchennych?

Zacznijmy od grubości blatu, zwanego niekiedy wysokością. W większości blatów, standardowa wysokość wynosi 38 mm. Możemy również spotkać blaty o wysokości 40 mm a nawet grubsze. W przypadku zastosowania grubszych blatów, musimy liczyć się z niewielkimi trudnościami w ich montażu. Standardowe sposoby montażu mogą okazać się niewystarczające. Dodatkowym minusem zbyt masywnych blatów może się okazać wizualne przytłoczenie całej zabudowy blatem, który wizualnie będzie zbyt ciężki i przytłaczający.

Kolejnym parametrem o jakim możemy mówić jest głębokość blatu. Standardowo, spotykamy blaty o głębokości od 60 cm. Dzieje się tak, ponieważ zwykle szafki kuchenne osiągają głębokość ok 60 cm, a blat ma je w końcu przykrywać.Jeśli dodatkowo chcemy ukryć jakieś rury, zabudować wewnętrzny róg mebli czy też z jakiś względów potrzebujemy wystający bardziej blat, jest możliwość zamówienia blatów głębszych. Oczywiście, im bardziej blat jest głęboki = bardziej odbiega od standardowych wymiarów, tym niestety jest droższy.

Długość blatu, o której warto wspomnieć w zasadzie nie ma ograniczeń. W wypadku, kiedy decydujemy się na tańsze rozwiązanie, w postaci połączenia dwóch blatów, będziemy musieli zastosować specjalne łączenie dwóch blatów, aby odpowiednio zabezpieczyć końcówki blatów przed działaniem czynników takich jak np. woda.

W końcu dochodzimy do parametru, pośrednio związanego z blatami. Chodzi tutaj o wysokość, na jakiej zamontujemy blat. Zwykle blaty montowane są na wysokości 85 -90 cm. Jednak wysokość ta, powinna być dostosowana do naszych indywidualnych preferencji, wzrostu jak i wysokości szafek. Chodzi o to, aby praca na takim blacie była dla nas komfortowa, abyśmy nie musieli specjalnie zginać rąk czy też stawać na palcach przy przygotowaniu obiadu.