Meble kuchenne i kuchnia w stylu skandynawskim

meble kuchenne w stylu skandynawskim

* Źródło zdjęcia - galeria zdjęć domów Forumowiczów - forum.muratordom.pl

Kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski kojarzy nam się z minimalizmem i raczej jasnymi kolorami mebli. Dzięki jasnej kolorystyce mebli, styl ten doskonale sprzyja rozświetleniu wnętrza, optycznemu powiększeniu pomieszczenia. Co ważne, od jasnego, minimalistycznego wnętrza, niekoniecznie wieje chłodem. Tutaj dodatki są niezwykle ważne i tworzą przytulną atmosferę kuchni czy salonu. Często też spotkamy w tego typu wnętrzach kontrastowe elementy czy to w postaci podłogi w kontrastowym kolorze, czy też blatu lub kawałka ściany.

Meble są raczej proste, dość przestronne, często ozdobione dodatkami np. w postaci kontrastowych poduch. Mają sprawiać, że nasze wnętrze będzie nie tylko funkcjonalne, ładne ale również komfortowe w użytkowaniu. Materiały z jakich powinny zostać wykonane meble czy dodatki najlepiej aby były naturalne, czyli stawiamy raczej na drewniane podłogi czy blaty kuchenne, bawełniane, wełniane lub lniane elementy wykończenia.

Co ciekawe, to w polskich domach najczęściej spotkamy ten wystrój wnętrza, znacznie częściej niż w domach mieszkańców północy. Czym to jest spowodowane? Może dużym sentymentem do popularnej szwedzkiej sieciówki meblowej?

Jaka jest więc kuchnia w stylu skandynawskim? To zwykle białe, beżowe lub jasnoszare meble. Nierzadko z subtelnym dekorem na frontach szafek. Aby meble kuchenne nie wyglądały zbyt mdło, warto zastosować uchwyty do szafek w kontrastowym, ciemnym kolorze. Nasi klienci często decydują się w wypadku tego typu kuchni na drewniany blat, ale nierzadko spotkamy również kuchnie z ciemnym blatem. Podobnie jak kuchenny zlew, część klientów decyduje się na biały lub stalowy zlew, część osób wybiera czarny, dla przełamania kolorystyki wnętrza.

Często część górnych szafek kuchennych jest przeszklona, dzięki czemu całość mebli nabiera lekkości i bardziej swojskiego, przytulnego klimatu.

Jak wspominaliśmy, w kuchni utrzymanej w stylu skandynawskim, dużą rolę odgrywają dodatki - np osłonki na doniczki, ściereczki w kontrastowych kolorach. Co ciekawe, sami Skandynawowie, często wybierają nie tak oczywisty kolor czerwony lub żółty.W Polsce bardziej popularne są odcienie pastelowe dodatków.

Kuchnie utrzymane w stylu skandynawskim są jasne, przestronne, z powodu dobrej jakości użytych materiałów, dość łatwe do utrzymania w czystości. Są z jednej strony proste, ale również funkcjonalne. Są za to niestety dość czasochłonne, jeśli chodzi o optymalne rozmieszczenie mebli, nie każde rozwiązanie stosowane w meblach kuchennych nowoczesnych, sprawdzi się w tej stylistyce.

Zalety wnętrz w stylu skandynawskim

Do niewątpliwych zalet wnętrz a więc i mebli w stylu skandynawskim możemy zaliczyć ponadczasowość. Od wielu lat wystrój wnętrz utrzymany w stylu skandynawskim jest bardzo modny. Co więcej, szybko nam się nie znudzi. Często wystarczy wymiana dodatków na inne, utrzymane w innej kolorystyce lub też niewielkie przemeblowanie, aby nasze wnętrze zyskało nowy wygląd.