meble kuchenne do małej kuchni

Jakie meble do niewielkiej kuchni w bloku?

Polacy nadal zdecydowanie chętniej wybierają mieszkania zamiast domów. Mieszkania te znajdują się zwykle w blokach. Często posiadają one niewielkie i mało ustawne kuchnie, przedpokoje i łazienki. Czy niezbyt szczęśliwy układ pomieszczeń w mieszkaniu skazuje nas na dyskomfort mieszkaniu? Niekoniecznie. Nieustawne a do tego małe pomieszczenia wymuszają na nas jedynie większe zaangażowanie i lepsze przemyślenie ustawień mebli w ich urządzeniu. Często w takim wypadku zastosowanie mebli na wymiar może uratować sytuację.

Przede wszystkim warto taką kuchnię dobrze zaplanować. Tutaj każdy centymetr jest na wagę złota. Niewielki metraż może też wymagać zmiany naszych przyzwyczajeń.

Stół kuchenny

Niewielkie kuchnie rządzą się swoimi prawami. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w kuchni faktycznie potrzebujesz mieć stół. Pytanie niby nie na miejscu, bo gdzie stół jak nie w kuchni, ale może lepiej posiłki jadać w salonie, a przygotowywanie potraw ograniczyć do blatu roboczego zamiast stołu? Jeśli jednak decydujesz się na stół, może warto wybrać taki z opuszczanym blatem lub opuszczany blat, montowany do ściany. A może stolik w postaci wysuwanego z szafek blatu? Wszystko zależy od twoich i twojej rodziny preferencji i potrzeb.

Meble kuchenne

Mała kuchnia, to niekoniecznie mało miejsca na twoje rzeczy. Nie, jeśli dobrze zaplanujesz ustawienie mebli i sprzętów AGD. Zwykle niestety nie ma co decydować się na gotowe lub systemowe meble kuchenne dostępne w salonach lub sklepach meblowych. Wybierając meble kuchenne na wymiar, możemy dowolnie urządzić nawet niewielką kuchnię. Przede wszystkim warto rozważyć zabudowę szafkami kuchennymi możliwie wysoko. Zawsze to dodatkowe kilka półek, gdzie możemy pochować rzadko używane, ale jednak potrzebne rzeczy.

W małej kuchni nie może być mowy o przerwach między szafkami czy jakimiś niedoróbkami. Wolne miejsce między szafką a ścianą zwykle da się zagospodarować tworząc tam szafkę lub wysuwany kosz.

W naprawdę wąskich kuchniach, warto zrezygnować z klasycznych frontów zastępując je frontami przesuwnymi lub otwartymi półkami.

Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w niewielkiej kuchni białych mebli kuchennych. Taki kolor mebli, ścian i również przestrzeni między blatem a szafkami, doskonale optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie.

Zlewozmywak

W małej kuchni raczej nie będzie miejsca na duże, dwukomorowe zlewozmywaki. Szukaj zatem zgrabnych, kompaktowych zlewów, które nie przytłoczą całego wnętrza swoim rozmiarem.

Kształt kuchni

Również ważną rolę odgrywa kształt pomieszczenia. Jeśli mamy kuchnię podłużną, zwykle zakończoną oknem, to polecamy zabudowę meblami kuchennymi jedynie po jednej stronie lub też usuwając kaloryfer i montując ogrzewanie podłogowe, możemy zdecydować się na zabudowę w kształcie litery L.

Kuchnie kwadratowe i prostokątne o nieco większej szerokości to większe pole do popisu. Tutaj świetnie sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L, ale dla tych bardziej wymagających również można rozważyć zabudowę obustronną. W tym drugim wypadku trzeba pamiętać, aby odległość między stronami mebli pozwalała na swobodne przemieszczanie się po kuchni.

Sprzęt AGD do małej kuchni

Mało osób o tym wie, ale wielu producentów oferuje sprzęt AGD o niestandardowych wymiarach. Dlatego warto zdecydować się na nieco węższą kuchenkę czy płytę. Dzięki temu zyskamy tak potrzebne dodatkowe centymetry, które możemy zamienić w szafkę czy kosz cargo.

Jeśli nie masz pomysłu na swoją kuchnię, niezależnie od wielkości, zachęcamy do przejrzenia realizacji naszych mebli kuchennych.


Na blogu