meble kuchenne

Jak usunąć zarysowania na frontach i blatach szafek kuchennych?

Nawet jeśli bardzo uważamy przy użytkowaniu nawet najtrwalszych mebli wykonanych na wymiar, czasem zdarza się nam zarysować front szafki. Niektórzy na taką usterkę machną ręką, innych taka mała skaza będzie bardzo kłuć w oczy i nie przejdą wobec niej obojętnie.

W jaki sposób można naprawić lub zatuszować takie niewielkie uszkodzenia frontu szafki, postaramy się wyjaśnić w tym wpisie.

W internecie znajdziecie masę różnych porad dotyczących usuwania wszelkiego rodzaju zarysowań z szafek, niektóre rozwiązania jak użycie majonezu mogą naprawdę zadziwić. Tak naprawdę powinniśmy zadać sobie pytanie, z jak głębokim uszkodzeniem mamy do czynienia i dobrać do niego odpowiednie środki.Bądźmy również szczerzy, jeśli uszkodzenie frontu czy blatu szafki kuchennej jest głębokie, to dużo w tej kwestii nie zdziałamy, możemy jedynie lekko zatuszować uszkodzenie.

Szafki z frontem lakierowanym na wysoki połysk

My zdecydowanie polecamy profesjonalne mazaki- korektory do mebli. Taki mazak dobieramy pod kolor frontu.

Należy pamiętać, aby przed użyciem mazaka, dobrze oczyścić powierzchnię a następnie ją osuszyć i pokryć ryskę mazakiem. Do mniejszych zarysowań sprawdzi się specjalistyczna pasta polerska, którą jednak nie nakładamy punktowo na rysę a na całą powierzchnię, którą potem polerujemy.

Szafki kuchenne z drewnianymi frontami

Do drewnianych frontów warto zacząć stosować naturalne, domowe metody walki z rysami, gdyż są zwykle tańsze niż sklepowe specyfiki a często przynoszą równie dobre efekty.

Na płytkie zadrapania z domowych sposobów poleca się przecieranie zadrapania obranym orzechem włoskim, brazylijskim lub też migdałem. Zawarty w orzechu tłuszcz spowoduje, że zadrapanie nie zniknie, ale będzie zdecydowanie mniej widoczne.

Jeśli w domu nie mamy akurat orzechów, możemy ratować się mieszanką soku z cytryny i oleju wymieszanych w proporcji 1:1. Taką miksturę nanosimy na bawełnianą ściereczkę i delikatnie okrężnymi ruchami przecieramy zarysowanie.

Możemy również wypróbować posmarować zarysowane na szafce miejsce wazeliną kosmetyczną i pozostawić ją na rysie na 24h. Po tym czasie miękką szmatką usuwamy nadmiar wazeliny i polerujemy posmarowane miejsce.

Jeśli mamy zarysowane ciemne fronty czy meble, sprawdzi się lepiej...kawa. A właściwie fusy od kawy. Nanosimy je cieniutką warstwą na ryskę, pozostawiamy na 30 min i zbieramy je ręcznikiem papierowym. Miejsce zarysowania wycieramy do sucha

Jeśli chcemy postawić na profesjonalne środki, to warto sięgnąć po woski, do szafek, blatów polecamy używanie raczej wosków miękkich niż twardych. Pamiętajmy, że wybieramy wosk kolorystycznie maksymalnie zbliżony do naszego mebla. Do maskowania zarysowań sprawdzą się również kredki woskowe, także dobierane pod kolor mebla.

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż usuwać powstałe rysy czy uszkodzenia w szafkach kuchennych, jednak mamy nadzieję, że których z podanych przez nas sposobów sprawdzi się u ciebie.


Na blogu