Jak dbać o fronty meblowe lakierowane, błyszczące

fronty lakierowane jak dbać Fronty lakierowane

Duża część osób użytkujących meble, nie wie nawet, że posiada w swoich meblach, fronty lakierowane. Sposób ich pielęgnacji schodzi na drugi plan. Możemy uprościć, że o ile fronty Twoich mebli się błyszczą, widać na nich ślady palców, są one z dużym prawdopodobieństwem lakierowane.

Wady i zalety mebli lakierowanych

Do niewątpliwych wad zaliczyć możemy pozostawiane na szafkach ślady. Często na meblach lakierowanych jest ich pełno i nie dodają meblowi urody. Także warstwa lakieru, o ile ulegnie zarysowaniu, nie przysporzy naszym meblom urody, a na idealnie gładkiej powierzchni, światło będzie się właśnie na tej rysie załamywać i dodatkowo ją uwypuklać. Z drugiej strony, warstwa lakieru zabezpiecza dodatkowo znajdującą się pod nią płytę, a więc tego typu materiał polecany jest do wnętrz takich jak kuchnia czy łazienka, choć równie dobrze prezentuje się w salonie. Fronty lakierowane są łatwiejsze do utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne jeśli posiadamy małe dzieci czy w kuchni. Nie należy pomijać również aspektów wizualnych. Dzięki odbijającej światło powłoce, można nadać pomieszczeniu efekt głębi i ogólnie uzyskać ciekawe efekty, szczególnie jeśli zastosujemy sztuczne źródła światła. Jeśli bardzo boimy się widocznych śladów na frontach, nie wybierajmy bardzo ciemnych frontów. Dowolny wzór na froncie, skutecznie zmniejszy widoczność wszelkich odcisków.

Jak dbać o szafki lakierowane?

Niestety, jeśli nie chcemy mieć wszelkiego rodzaju śladów na meblach, czeka nas dość częste ich mycie. Jednak właściwa konserwacja mebli lakierowanych, może spowodować, że ślady będą mniej widoczne i meble będziemy musieli czyścić rzadziej.

Są dwie szkoły dbania o meble lakierowane. Jedna mówi, że aby zapobiec powstawaniu śladów na frontach, warto pokryć je specjalnym woskiem. Jednak zaleca się, aby nie robić tego od razu, po montażu mebli, ale odczekać ok 2-3 tygodni. Jest to czas niezbędny na utwardzenie się powłoki lakieru na meblach. Po tym czasie możemy fronty mebli przetrzeć miękką szmatką nasączoną preparatem z woskiem. Sprawdzą się tutaj zarówno preparaty do pielęgnacji mebli jak i preparaty do samochodu, gdyż lakier pokrywający płytę MDF, jest podobny do tego na autach. Po przetarciu mebli woskiem i wyschnięciu wosku, polerujemy je delikatnie. Co jakiś czas warto tak zabezpieczony front przetrzeć bawełnianą szmatką.

Druga szkoła poleca mycie mebli płynem do szyb, lub ciepłą wodą z minimalną ilością detergentu (np płyn do zmywania)) i przetarcie ściereczką z mikrofibry do sucha. Obie metody konserwowania mebli są dobre, ale należy wybrać taką, która sprawdzi się w naszym wypadku. Druga jest lepsza na plamy powstałe przez dotykanie frontów tłustymi rękami, pierwsza sprawdzi się lepiej w salonie czy sypialni.

Niezależnie jaką metodę pielęgnacji wybierzemy, nie używajmy do czyszczenia frontów lakierowanych mleczek. Zawierają one w swoim składzie często mikrogranulki, które mogą spowodować początkowo niewielkie uszkodzenia lakieru, a potem coraz większe ścieranie się powłoki lakieru.