Jaki okap dobrać do mebli kuchennych?

okap do mebli na wymiar

Okap kuchenny

Dla jednych zbędny element wyposażenia kuchni, inni nie wyobrażają sobie bez niego życia, włączając go każdorazowo wraz z włączeniem kuchenki. Okap kuchenny, bo o nim mowa, kupujemy niemal zawsze przy robieniu mebli kuchennych lub też wymianie starej zabudowy w kuchni, na nowe meble kuchenne.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okapów, warto się z taką specyfikacją zapoznać i wybrać model optymalny dla siebie.

Rodzaje okapów kuchennych

Ze względu na typ budowy, okapy możemy podzielić na:

Okapy do zabudowy

Jak nazwa wskazuje, okapy te zabudujemy szafkami kuchennymi. Zajmują mniej miejsca, nie rzucają się w oczy, są lżejsze.

Okapy wolnostojące

Okapy te są dość sporych rozmiarów. Zwykle charakteryzują się designerskim wyglądem i mogą podkreślić charakter kuchni, przez ich odpowiednie dobranie do wnętrza.

Ze względu na funkcjonalność, okapy możemy podzielić na:

Okap szufladkowy - teleskopowy

Dość często wybierany typ okapu, ze względu na uniwersalność montażu oraz niewielkie gabaryty. Wizualnie przypominają okapy podszafkowe, jednak ich uruchomienie następuje poprzez wyciągnięcie części okapu (szuflady) w swoją stronę. w ten sposób zwiększa się powierzchnia pracy okapu.

Okap wyspowy

Jest to okap wolnostojący, zwykle montowany nad wyspą kuchenną. Są duże, mogą być stylizowane, świetnie nadają się do otwartych kuchni. Charakteryzują się dużą wydajnością.

Okap podszafkowy

Montowany nad kuchenką, w szafce kuchennej. Najczęściej wybierany model okapu. Charakteryzuje się dość dobrymi parametrami technicznymi i niską ceną. Nie zajmuje dużo miejsca i są mało widoczne.

Okap kominowy

Montowany jest na ścianie, nad kuchenką i połączony z szybem wentylacyjnym. Jest dość sporych rozmiarów, więc zwykle montowany bywa solo.

Na co zwracać uwagę wybierając okap?

Poza wyglądem i stylistyką samego okapu, przy jego wyborze, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Rozmiar - Najlepiej aby szerokość okapu, powinna być dopasowana do szerokości płyty/kuchenki. Zbyt wąski okap, będzie przepuszczał powietrze, przez co niedokładnie je oczyści. Zbyt szeroki okap, to zbędna strata mocy. Zdarza się, że niektórzy nie zwracają na ten aspekt uwagi. Pamiętać należy również o wysokości okapu, a nie tylko szerokości.
  • Sposób sterowania - Regulacja za pomocą suwaka, przycisków lub panelu dotykowego. Producenci oferują nam w tańszych modelach regulację skokową - zwykle są to 4 prędkości. W modelach droższych, spotkamy się z możliwością regulacji płynnej oraz możliwością sterowania za pomocą pilota.
  • Wydajność - powinna być dostosowana do wielkości naszej kuchni.
  • Głośność pracy - czyli hałas, jaki będzie słyszalny podczas pracy okapu. Dla niektórych jest to wiodący czynnik, przy wyborze urządzenia.